Ankara
09:24

TR | CH | EN   
Pekin
14:24


Vakıf Başkanımız Hasan Çapan´ın Çin´in Taiwan adası ile ilgili mesajı.

Vakıf Başkanımız Hasan Çapan´ın Çin´in  Taiwan adası ile ilgili mesajı.

 

 

 

 

Çin Halk Cumhuriyeti'nin Türkiye Cumhuriyeti Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi

Ekselansları LİU Shaobin,

İklim değişikliği, pandemi ve çevre tahribatına bağlı göç, açlık ve terörizm gibi insanlığı ciddi derecede tehdit eden pek çok sorun açık ve net bir şekilde ortada çözüm beklerken, ilkel kalmış, çağın gerçeklerine uymayan ve hatta artık mümkün olmayan tek kutuplu dünya ve sömürü sistemini sürdürmeye çalışan batılı ülkeler maalesef Asya’nın huzuruna, barışına ve birliğine kast etmişlerdir.

Tıpkı, Rusya için tarafsızlığı bir varoluşsal gereklilik olan ve aynı zamanda Ruslarla akraba Ukrayna’nın, NATO’ya alınma vaadi ile savaşa zorlandığı, saldırgan ve manipülatif senaryo bu kez Amerikan Temsilciler Meclisi sözcüsü Nancy Pelosi vasıtası ile Çin ve Çin’in ayrılmaz bir parçası olduğu herkesin malumu olan Çin’in Taiwan adası için uygulanmak istenmiştir.

Günümüzde tüm dünyanın gözleri önünde cereyan eden Rusya Ukrayna savaşı şimdiden yüzbinlerce asker ve sivilin hayatına mal olmuş ve milyonlarca insan evlerinden yurtlarından göç etmek durumunda kalmıştır. Diğer taraftan zaten pandemi ile zorlaşmış olan gıda üretimi ve tedarikindeki savaşa bağlı güçlükler insanlığı açlıkla karşı karşıya kalma noktasına sürüklemektedir. NATO’nun sözde koruduğu Avrupa, çok ciddi ekonomik sorunlarla boğuşurken şimdi birde enerji sıkıntısı çekmektedir.

Çin Halk Cumhuriyeti devleti binlerce yıldır kesintiye uğramadan günümüze gelmiş, engin tecrübe, sabır ve akla sahip uluslararası etik değerlere lafta değil özünde sadık modern bir devlettir.  Elbette modern çağa ayak uydurmasını bilmiş olan ve bunu tüm dünyaya her alanda açık rakamlarla ispat eden kadim Çin devleti, olan biteni çok iyi değerlendirerek, olgun bir devletten de bekleneceği üzere, kardeşi kardeşe kırdırmak istenen bu oyuna gelmemiş, askeri gücü fevkalade yeterli olduğu halde, kontrollü ve sabırlı davranarak tüm dünyaya derin bir nefes aldırmak suretiyle, dünya barışına sözde değil fiilen katkıda bulunmuştur.

Çin Halk Cumhuriyeti Devletinin önünde, izlemiş olduğu saygın, akılcı ve fiili liderlik politikası için derin bir saygıyla eğiliyorum.

 

Hasan ÇAPAN

Türkiye Çin Dostluk Vakfı Başkanı
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER