Ankara
23:17

TR | CH | EN   
Pekin
04:17


Güzel Shandong Konfüçyüs´un Anayurdu Fotoğraf Sergisi.

Güzel Shandong Konfüçyüs´un Anayurdu Fotoğraf Sergisi.

Başkentte Konfüçyüs sergisi açıldı.

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Dıng Li, Çinin diplomasi anlayışının Konfüçyüs düşünceleriyle büyük benzerlik gösterdiğini söyledi. 

Çin Ankara Büyükelçiliği ve Çankaya Belediyesi iş birliğiyle Güzel Şandong, Konfüçyüsün Ana Yurdu fotoğraf sergisi Zülfü Livaneli Kültür Merkezi'nde açıldı.

Açılış resepsiyonuna Büyükelçi Dıng, eski Sağlık Bakanı Halil Şıvgın, Türkiye Çin Dostluk Vakfı Başkanı Hasan Çapan, bürokratlar, akademisyenler, sanatseverler, basın mensupları ve davetliler katıldı.

Kars Milletvekili ve Türkiye Çin Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Ahmet Arslanın kutlama telgrafı da açılışta okundu.

Açılışta konuşan Dıng, bu yılın Çin in kuruluşunun 70. yılı olduğunu anımsatarak, bu kapsamda kültürel faaliyetler düzenlediklerini dile getirdi. Fotoğraf sergisine konu olan Şandong eyaletine ilişkin bilgi veren Dıng, 160 bin kilometrekare alana sahip, nüfusu 100 milyonu aşkın, sanayisi gelişmiş, tarımı ileride Şandong un gayri safi milli hasılası Çin in ilk üçü içerisinde. dedi.

Çinli filozof Konfüçyüsün, Çin in dünyaya miras bıraktığı manevi değerlerden biri olduğuna vurgu yapan Dıng şunları söyledi: Konfüçyüs ün  Dünyanın tüm insanlara ait olması, uyumun önemsenmesi ve iyi komşuluk ilişkileri ile dünyanın bir aileye benzetilmesi  düşünce eksenlerinin mirası Çin in diplomasisinde görülebilir.

Konfüçyüs, Çin in dünyaya sunduğu önemli manevi zenginliklerdendir. Çin in diplomasi anlayışı, dünya barışı, ortak kalkınma ve kader birliği, karşılıklı saygı ve iş birliğini kapsamakta ve bu kapsam Konfüçyüs düşünceleri ile büyük benzerlik gösteriyor. Dıng, Kuşak Yol projesinin iki ülke ilişkilerinin gelişmesine katkı sağlayacağına dikkati çekerek şöyle devam etti.

Devlet Başkanı Şi nin Cinping  Bir Kuşak Bir Yol girişimi kapsamında Türkiye dahil 150 den fazla ülke ve uluslararası örgüt, Çin ile iş birliği yapmaya başladı. Bir Kuşak Bir Yol projesinde Çin ile Türkiye nin iş birliğinin derinliği ile kültürel ve beşeri ilişkilerimizin daha da yoğunlaşacağına inanıyorum. Bugünkü sergimiz bunun için iyi bir örnek oluşturdu. Bundan sonra da iki ülke halkının karşılıklı anlayışını pekiştirerek dostluklarımızın temellerini sağlamlaştıracağız, iki ülke iş birliğini yeni bir düzeye çıkararak içeriğini genişleteceğiz. Serginin düzenlenmesine katkı sunan Şandong Fotoğraf Sanatçıları Heyeti Başkanı Liu Dajun da serginin iki ülke kültürel ilişkilerini geliştireceğini belirtti. Kurdela kesilerek açılışı yapılan sergi 12 Temmuz a kadar gezilebilir.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER