Ankara
09:37

TR | CH | EN   
Pekin
14:37


Mo Yan´dan Nobel sonrası ilk kitap

22.04.2013 CRI - Çinli yazar Mo Yan geçen yılın Ekim ayında Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görüldükten sonra, okurları Mo'nun en kısa zamanda yeni kitabını piyasaya sürmesini dört gözle beklemeye başladı. Mo Yan, okurlarını hayal kırıklığına uğratmadı. En son yapıtı "Şölen - Nobel Ödülü'nü Almak İçin" 19 Nisan günü bir kitap fuarında okurlarıyla buluştu. Mo Yan, 160 bin karakterlik eserin bir kısmını, Aralık ayında ödül törenine gittikten sonra yazdı.

Mo Yan, kitabında ilk kez bir şey açıkladı; Stockholm Üniversitesi'nde "Hikaye Anlatan İnsan" başlıklı konuşma yapacaktı. Ancak Mo Yan üniversiteye gitmeye hazırlandığı sırada bir arkaşından telefon aldı ve konuşma yapacağı salonda birkaç kişinin olay çıkarma hazırlığında olduğunu öğrendi. Mo Yan bu olayı anlatırken "Bu kişilerin nasıl bu kadar çılgın olduğunu iyi biliyorum. Onlara sempati duyuyorum" cümlelerini yazıyor.

Konuşması sırasında olay olabileceği için Mo Yan'ın arkadaşı ona konuşma yapmamasını önerdi. Ancak Mo Yan "Konuşma herkese açıktır, herkes katılabilir, herkesin gösteri yapma hakkı var. Törenin organizatörünü rahatsız etmek istemiyorum" dedi. Mo Yan ödül töreninde hazır bulunmakta ısrar ederek, bütün katılımcıları etkileyen "Hikaye Anlatan İnsan" başlıklı konuşmasını yaptı.

Mo Yan, konuşmasını yaptıktan sonra onu destekleyenlerin sayısının çoğaldığı; hatta önceki yılın Nobel Edebiyat Ödülü sahibi İsveçli şair Tomas Transtromer bir açıklama yaparak Mo Yan'ı desteklediğini belirtti.

Mo Yan, ödül törenine katılmasıyla ilgili çok şey anlattı, bunların büyük kısmını okurlarıyla ilk kez paylaştı. Ödül aldıktan sonraki 6 ay boyunca neden yeni eser yayımlamadığını merak eden okurları internette Mo Yan'a mesaj bıraktı: "Mo Yan, okurlarınız dönüp eser yazmanızı istiyor."

Mo Yan ödül töreninden sonra çeşitli etkinliklere katıldı, ancak edebi yaratıcılıktan vazgeçmedi ve okurlarına yeni bir eser sundu.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER