Ankara
08:59

TR | CH | EN   
Pekin
13:59


Çin İran nükleer müzakereleri için yeni öneri getiriyor

Çin İran nükleer müzakereleri için yeni öneri getiriyor

24.11.2014 CRI Türkiye - Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin'in İran nükleer sorununun çözümü için yeni görüşler ileri süreceğini açıkladı.

İran'la altı ülke arasındaki görüşmelere katılmak üzere Viyana'ya bugün varan Wang Yi, görüşmeden önce gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Wang, görüşmelerin krtik bir aşamaya girdiğine dikkat çekerek, bu aşamada Çin'in taraflarla yoğun istişarelerde bulunduğunu ve görüşmelerde sürekli gelişmeler kaydedildiğini söyledi.

Wang Yi Çin'in objektif ve adil tutum izleyerek, taraflar arasında ve özellikle ABD ve İran arasında birçok arabuluculukta bulunduğunu ve Çin'in bu arabuluculuk çalışmalarının başarılı olduğunu kaydetti.

Çin'in bir an önce kapsamlı anlaşmaya varılmasını beklediğine işaret eden Wang Yi, bunun İran halkının daha normal yaşama kavuşmasının yanı sıra uluslararası nükleer silahların yayılmasının önlenmesi sistemine ve Ortadoğu bölgesinde barış ve istikrarın korunmasına yararlı olduğunu ifade etti.

Wang Yi, çekirdek sorunun çözümü için, Çin'in tarafların önerilerini dikkate alarak oluşturduğu yeni görüşleri sunacağını duyurdu.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER