Ankara
06:50

TR | CH | EN   
Pekin
11:50


DTÖ küresel ekonomi yönetişiminde daha önemli rol üstlenmeli

2019-01-25 11:50:08  cri

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) küresel ekonomi yönetişiminde daha önemli rol üstlenmesi gerektiğini belirtti.

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün, Paris'te Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Diplomasi Danışmanı Philippe Etienne'yle "18. Çin-Fransa Stratejik Diyaloğu Liderler Görüşmesi" kapsamında bir araya geldi.

Wang görüşmede, Çin'in DTÖ'de reform yapılması fikrini desteklediğini ve örgütün otoritesi ile verimliliğinin artması gerektiğini ifade etti.

Wang Yi, DTÖ reformunun şu ilkeler temelinde yürütülmesi gerektiğini söyledi:

-DTÖ'nün temel değerlerini ve temel ilkelerini korumak;

-Eşgüdüm ilkesinde ısrar etmek;

-Örgütteki gelişen ülkelere özel ve farklı muameleyi sürdürmek. Ayrıca, Fransa'nın Çin'in gelişen ülke statüsüne objektif bir şekilde yaklaşmasını sağlamak;

-Temyiz Kurulu üyelerinin seçimindeki çıkmazın giderilmesine öncelik vermek.

Fransa'nın görüşmede tek taraflılığa karşı çıkarak, çok taraflı ticari sistemi destekleyen tutumunu yinelediğine dikkat çeken Wang Yi, Çin'in bu duruma büyük önem verdiğini vurguladı.

Wang, Fransa ve AB ile temasları karşılılıklı saygı, eşitlik ve yarar ilkesi temelinde derinleştirerek, çok taraflı ticari sistemin gelişimini ve DTÖ'nün küresel ekonomi yönetişiminde daha önemli rol üstlenmesini desteklemeyi sürdüreceklerini sözlerine ekledi. 
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER