Ankara
02:21

TR | CH | EN   
Pekin
07:21


Yabancı ülkelere giden Çinli turist sayısında artış

 

Yurt dışına tatil amaçlı seyahat etmek günümüzde, Çinlilerin yeni gezi eğilimi haline geldi. Diğer yandan, yabancı vatandaşların Çin sınırları içindeki gezileri ise nispeten yavaş bir hızla gelişiyor.

Çin Küreselleşme Araştırmaları Enstitüsü kısa süre önce yayımladığı raporda, Çin'in vize politikasındaki yeniliklerin güçlendirilerek daha fazla yabancı turistin Çin'e çekilmesi gerektiği ifade edildi.

 

Küreselleşmenin etkisi altında, turizmin Çin vatandaşlarının yurtdışına çıkışlarıyla oluşan kolu da hızla gelişiyor. Çinli turistler, tüm dünya ülkelerinin hedef kitlesi haline geldi. Edinilen bilgilere göre, 2016 yılında yabancı ülkeleri gezen Çinli turist sayısı 135 milyonu buldu. Bu sayı, 2015 yılına göre yüzde 5,69 oranında arttı.

Çin Küreselleşme Araştırmaları Enstitüsü uzmanı Li Qing'in verdiği bilgilere göre, 2016 yılında Çin'in iç kesiminde ağırlanan yabancı turist sayısı yüzde 3,45 büyüyerek 28 milyon 130 bine ulaştı. Bu sayıya, Çin ile sınır bölgelerinde yaşayan ve Çin sınırına giren yabancı turistler dâhil edilmedi. 2016 yılında Çin'in yurt dışına gönderdiği turist sayısı, çektiği yabancı turist sayısını 40 milyon 260 bin kişi ile geçti. Bu fark, 2015 yılında 31 milyon 635 bin kişi idi. Günümüzdeki gelişme eğilimine bakılarak Çin'deki yerli yabancı turist farkının önümüzdeki yıllarda 100 milyonu aşacağı tahmin ediliyor.

Li Qing, Çin'in vize politikasındaki yenilik seviyesinin pek yüksek olmadığına işaret ederek, vize kolaylıklarının artırılmasının ise yüksek bir olasılık olduğunu vurguladı. Li Qing, Çin'in farklı ülkelerden turistlerin farklı gereksinimlerine uygun bir vize sistemi oluşturması gerektiğini belirtti.

Çin'in haberleşme teknolojilerinden etkin şekilde faydalanması gerektiğine değinen Li Qing, internet üzerinden vize başvuru prosedürünün sadeleştirilerek küreselleşme şartlarının etkin şekilde karşılanmasının önemine vurgu yaptı.

Çin Küreselleşme Araştırmaları Enstitüsü'nün yayımladığı söz konusu raporda, daha fazla yabancı turist çekilmesi için birtakım önerilerde bulunuldu. Bu bağlamda, daha kolay erişilebilir bir vize başvuru sisteminin kurulması, yabancı ülkelerde Çin'in tanıtım çalışmalarının yoğunlaştırılması ve Çinli işletmelerin bu tanıtım faaliyetlerine katılmalarının teşvik edilmesi gerektiği belirtildi. cri türk
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER