Ankara
13:27

TR | CH | EN   
Pekin
18:27


Yeni dönemin öncüsü Shanghai reform ve dışa açılmada yeniden sahnede

Yeni dönemde ideolojik zemin olmazsa olmaz. Çin Komünist Partisi (ÇKP) 18. Ulusal Kongresi'nden bu yana "İki Toplantı" adıyla bilinen Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) ve Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı'nın (ÇHSDK) yıllık toplantıları sırasında Cumhurbaşkanı Xi Jinping yerel oturumlara katılarak, temsilciler ve delegelerle devlet işleri hakkında görüşüp istişarelerde bulundu. Xi Jinping'in konuşmaları, yeni dönemde Çin'in kalkınma davasına ideolojik motivasyon verdi ve ülkenin gelişme yönünü belirledi.

Beş yıldır devamlı olarak eski görev yeri olan Shanghai kentinden gelen heyetin oturumlarına katılan Xi Jinping konuşmalarında reform, inovasyon ve yönetim anlayışına değinmiştir. Şimdi Shanghai'a gidelim ve Xi Jinping'in konuşmalarında işaret ettiği ilkeleri kentin nasıl hayata geçirdiğini görelim.

Bu yıl 5 Şubat'ta başlayan Çin'in Bahar Bayramı tatili sona erdi. Bayramdan sonraki ilk iş gününde Shanghai'de ticari ortamın daha iyi hale getirilmesi için bir toplantı düzenlendi. 25 reform tedbirini içeren reform planının ikinci versiyonunda yeni atılımlar gerçekleştirildi.


2017'de Xi Jinping, Shanghai heyeti oturumunda yaptığı konuşmada, Çin'in reform ve dışa açılma kapısının hiç kapanmayacağına işaret ederek, her yönde dışa açılmada ısrar etmeleri ve ticaret ve yatırım serbestliğini yürütmeleri gerektiğini vurguladı.

Bu bağlamda Shanghai dünya standartlarına göre girişimde bulunuyor. Geçen ay Tesla şirketinin ABD dışındaki ilk fabrikası için Sahnghai'in Lingang bölgesinde inşaata başlandı. Tesla, Shanghai fabrikasında yılda 500 bin elektrikli otomobil üretmeyi planlıyor. Bu, kentin tarihinde çektiği en büyük yabancı sermayeli imalat projesi.

 

Tesla CEO'su Elon Musk: "Yerel yönetimin desteği olmasaydı, Shanghai'daki süper fabrikamız bu kadar hızlı bir şekilde ilerleyemezdi. Bu fabrika dünyanın en iyi fabrikalarından biri olacak!"

Son yıllarda, Lingang bölgesinde otomobil endüstrisinin kümelenmesiyle birlikte, endüstrinin tüm işlevsel zinciri de hızla oluşuyor. 2018'de yabancı sermaye sözleşmesi tutarı 2017 yılının iki katına çıktı. Lingang'ın dışa açılması hızlanıyor.

 

Shanghai Lingang Yönetim Komitesi Genel Müdür Yardımcısı Chen Jie: "Lingang her zaman dışa açılmayı genişletiyor. Çin'in dışa açılma kapısı her zaman açıktır. Bu yüzden Lingang'da yayın balığı etkisiyle tüm şirketler işbirliği ve rekabet içinde geliştirilecek."

Eylül 2013'te Çin'in ilk serbest ticaret bölgesi Shanghai Serbest Ticaret Bölgesi hizmete girdi. Bundan sonra düzenlenen İki Toplantı sırasında Xi Jinping Shanghai heyeti oturumuna katıldığında, serbest ticaret bölgesinin inşasına büyük ilgi göstermiştir.

Shanghai Serbest Ticaret Bölgesi, Xi Jinping'in konuşmasının ruhuna uyarak, ana hattını sistemin inovasyonu olarak belirledi. 5 yıldır hizmet veren bölgenin 127 reform kazancı ülke çapında yayıldı. Bölge reform ve dışa açılmanın "pilot" rolünü oynadı.

Çin'in ilk reasürans komisyonculuğu şirketi ve tamamen yabancı sermayeli hastane gibi çok sayıda öncü proje Shanghai'da faaliyete başladı. 2018'de Shanghai kenti tarafından yayımlanan "Dışa Açılamayı Genişletmede 100 Madde" çok yönlü dışa açılma düzenini oluşturdu. Dışa açılmayla reform yürütülüyor, dışa açılmada inovasyon gerçekleştiriliyor. Açıklık, Shanghai kentinin en belirgin karateri haline geldi ve kente uluslararası rekabet gücü kazandırdı.

 

Asea Brown Boveri (ABB) CEO'su Ulrich Spiesshofer: "Shanghai'da otomasyon ve yapay zeka teknolojisini sunma fırsatımız var. Bu, Shanghai'nin küresel otomasyon endüstrisinde dünya öncüsü olmasını sağlayabilir."

İnovasyon, kalkınmanın ilk motivasyonudur. 2015'te Xi Jinping kentin küresel ölçekte etkili olan bilim ve teknoloji inovasyon merkezine dönüşmesini istedi.

Shanghai, küresel bilim ve teknoloji merkezi inşasında inovasyon kabiliyetini geliştiriyor. Röntgende serbest elektron lazeri, Çin yapımı uçak ve yeni antikanser ilacı gibi bir dizi ileri teknolojide atılımlara imza atıldı.

 

Shanghai Huahong Şirketi Parti Sekreteri Zhang Suxin: "Cumhurbaşkanımız Xi Jinping bağımsız fikri mülkiyet hakları ve patent inovasyon düzeninde büyük bir atılım yapmamızı istedi. Süreç teknolojilerimizi ve Ar-Ge yeteneklerimizi geliştirmek için inovasyon yatırımını artıracağız."

Mahalle, sosyal yönetimin en temel hücresidir. Shanghai'da birçok kez sosyal yönetimden bahseden Xi, mega kentlerin özellikleri ve kuralları doğrultusunda yeni bir sosyal yönetim yolu araştırmanın, kentin kalkınmasıyla ilgili büyük bir ödev olduğuna işaret etti.

Bu bağlamda, Shanghai Belediyesi bir dizi prosedür uygulayarak, sistematik bir şekilde taban inşasını güçlendiriyor. Geçen ay kentte çöp sınıflandırma mevzuatı da onaylandı.

 

Shanghai Hongchu mahallesinden bir vatandaş: "Zamanı gelince yardıma gelen gönüllüler de vardır. Onlar şöyle ayır diye gösteriyorlar. Bana kalırsa herkes çok ciddi."

Shanghai Kenti Detaylı Yönetimi 3 Yıllık Eylem Planı derinlemesine yürütülüyor. Daha bilimsel, detaylı ve akıllı yönetim araçlarının kullanımı her geçen gün artıyor.

 

Shanghai Kalkınma ve Reform Komitesi Müdürü Ma Chunlei: "Xi Jinping'in konuşmalarını kalkınma motivasyonuna dönüştüreceğiz. Reform ve dışa açılmada yeni bir döneme girildi. Kadrolar artık daha çok mücadele edecek. Böylece Shanghai ekonomisi daha da büyüyecek ve kent daha parlak bir şekilde kalkınacak."

2019-02-12 12:02:55  cri

 
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER