Ankara
09:15

TR | CH | EN   
Pekin
14:15


Çinin Kuşak ve Yol Ülkelerine Doğrudan Yatırımı %8,1 Arttı

21.02.2019 cri türk

Çin Ticaret Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre, Çinli yatırımcıların 137 ülke ve bölgede 973 denizaşırı şirkete gerçekleştirdiği finansal olmayan doğrudan yatırım miktarı (ODI) geçtiğimiz ay 9,19 milyar ABD Doları'na ulaştı.

Bu yılın ocak ayında Çinli şirketlerin Kuşak ve Yol ülkelerine yeni yatırımlarının yıllık %8,1 artarak 1,3 milyar ABD Doları'na yükseldiği belirtildi.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, bugün düzenlenen basın toplantısında, verilere göre Çin'in dış yatırım yapısının gittikçe çeşitlendiğini, sınır ötesi birleşme ve devralma yöntemlerinin geliştiğini kaydetti.

Gao Feng, ocak ayında Çin'in dış yatırımlarının esas olarak kiralama ve ticari hizmet, üretim, toptan ve perakende satış ve inşaat gibi geleneksel yatırım alanlarına aktığını açıklayarak %29,5 artışla üçüncü sanayiye 6,24 milyar ABD Dolar aktığını ve bu sayının toplamın %67,9'unu oluşturduğunu ifade etti.

Çinli şirketler imalat ve diğer ulusal ekonomiler gibi 10 ana endüstriyi kapsayan toplam 30 sınır ötesi birleşme ve devralma projesi tamamladı, fiilen gerçekleştirilen işlem hacmi 1,372 milyar ABD Doları'na ulaştı. Birleşme ve devralmada üretim, kiralama ve ticari hizmet, bilgi aktarımı, yazılım ve bilgi teknolojisi hizmetleri ön sıralarda yer aldı.

Geçen yılın aynı dönemine göre bu yıl ocak ayında Çin'in doğrudan dış yatırımları ve yabancı ülkelerde üstlendiği taahhütlü projelerin miktarı da azaldı.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER