Ankara
22:44

TR | CH | EN   
Pekin
03:44


Milyonların gözünden kaçan güzellik: Heshun

Heshun, her yıl Çin'in ünlü mekânlarına akın eden milyonlarca turistin gözünden kaçan eski bir kasaba.

Yunnan eyaletinin uzak batısında yer alan Heshun'un kelime anlamı barış ve uyum. Yolu bir şekilde Heshun'a düşenler göreceklerdir, kasaba ismini halen yaşatıyor.2019-02-28 09:41:10  cri

Heshun köklü tarihi, cennet gibi manzaraları, yerel kültürü ve ilginç mimarisiyle halen nispeten az sayıda bile olsa birilerinin dikkatini çekmeyi başarıyor. Burada, bir turistik mekânda aradığınız her şeyi bulabilirsiniz, bulamayacağınız tek şey popüler turistik yerlerdeki hediyelik eşya satılan sokakların uğultusu… Bu da belki birçok kişi için Heshun'u diğer yerlerden ayıran önemli bir özellik olabilir.

Kasaba, 400 yıl önce sınırdaki ordu birlikleri tarafından inşa edildi. Çevresindeki bölgelerde nüfusun büyük bir kısmını etnik gruplar oluştursa da Heshun'da yaşayanların çoğunun Han Çinlileri olduğu görülüyor. Zira Heshun, daha tenha bir yer olduğu için Ming ve Qing Hanedanları (1368-1911) dönemine ait Çin kültürünün karakteristiklerini koruyabilmiş durumda.

11 yıl önce ulusal düzeyde tarihi ve kültürel kasaba seçilen Heshun, bugüne kadar iyi korunmuş antik mimarisi ile biliniyor. Kasabanın yöneticileri, son 40 yıldır süren dışa açılma politikasına uyum sağlayarak kasabayı kültürel ve ekolojik turizm yönetimi bakımından Yunnan'da model haline getirdi

Heshun, Tengchong ilçesinin 5 km batısında yer alıyor. Kasabaya yaklaştıkça evlerin girişte bir paspas gibi uzanan ırmaktan itibaren yukarı doğru yükselen tepe üzerine dağıldığını göreceksiniz.

Heshun'un dar sokakları ve geçitleri, süslü bir biçimde tasarlanmış kemerli köprüler, tapınaklar ve bölgenin zengin ailelerinin eski evleriyle dolu. Wanlouzi, diğer adıyla "eğri ev" de onlardan biri. Burası kasabadaki sekiz ünlü turistik mekândan biri ve yerel mimarinin en önemli örneklerinden.

Üç bahçe ile çevrili Wanlouzi, bin 200 metrekarelik bir alanı kaplıyor. İsmini ise üzerinde inşa edildiği kıvrımlı tepeden alıyor. Eğri ev, geçen yüzyılda bölgenin tanınmış ticaret şirketi Yongmaohe'nın sahipleri olan Li Dejue ve erkek kardeşinin eski konutu. Li ailesi, uzun yıllar devam ettirdikleri uluslararası ticaret faaliyetleri ve başarılı girişimleriyle Tengchong'un en seçkin ailelerindendi.

Eski Güneybatı İpek Yolu Heshun'dan geçerdi. Bu nedenle kasabadan geçen sayısız kervan burada farklı kültürlerin etkilerini bıraktı. Kasaba, Çin-Myanmar sınırından yalnızca 70 km uzakta bulunduğu için eskiden Myanmar'a yeşim taşı ticareti yapmaya gidenler veya orada kendine yeni bir hayat kurmak isteyenler için oldukça popüler bir destinasyondu.

Kasabanın etrafından ağır adımlarla yürüyüşe çıktığınız zaman kalın taşlarla döşeli sokaklardan geçerken Heshun sakinlerini evlerinin ya da dükkânlarının önünde huzurla otururken görebilirsiniz. Burada hayatın ritmi hiçbir ziyaretçi tarafından bozulmayacak gibidir.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER