Ankara
08:28

TR | CH | EN   
Pekin
13:28


Çinin savunma bütçesi kimseye tehdit oluşturmayacak

2019-03-04 13:49:53  cri

13 Çin Ulusal Halk Meclisi 2. Toplantısı öncesinde bugün düzenlenen basın toplantısında, sözcü Zhang Yesui, Çin'in sınırlı savunma bütçesinin diğer ülkeler için tehdit oluşturmayacağını ifade etti.

Zhang Yesui, savunma harcamalarının makul bir şekilde büyümesinin ulusal güvenliği korumak ve Çin'e özgü ordu reformuna uyum sağlamak için gerekli olduğunu belirtti.

Sözcü Zhang, 2016 yılından itibaren Çin'in savunma harcamalarının iki basamaklı büyümeden tek haneli büyümeye düştüğünü ve 2018'de Çin'in savunma harcamasının Gayri Safi Yurt İçi Hasılası'nın (GSYİH) %1,3'ünü oluşturduğunu belirterek, aynı dönemde bazı gelişmiş ülkelerdeki savunma harcamalarının GSYİH içinde %2'den fazla pay aldığını kaydetti.

Zhang Yesui ayrıca, bir ülkenin başka ülkeler için askeri tehdit oluşturup oluşturmamasının, savunma harcamalarının ne kadar arttığına değil, ülkenin diplomasisine ve savunma politikalarına bağlı olduğunu ifade etti.

Barışçıl kalkınma yolunu izlediklerini ve savunma amaçlı ordu politikasını uyguladıklarını dile getiren Zhang Yesui, Çin'in sınırlı savunma harcamalarının yalnızca ülkenin egemenliği, güvenliği ve toprak bütünlüğünü korumayı amaçladığına ve başka ülkeler için asla tehdit oluşturmayacağına dikkat çekti.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER