Ankara
06:23

TR | CH | EN   
Pekin
11:23


Cumhurbaşkanı Xi Jinping´den yeni yıl mesajı

Cumhurbaşkanı Xi Jinping´den yeni yıl mesajı

31.12.2014 CRI - Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, yeni yıl mesajını Çin Uluslararası Radyosu(CRI), Çin Ulusal Radyosu(CNR) ve Çin Merkez Televizyonu(CCTV) aracılığıyla iletti.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ülkedeki bütün etnik grupların, Hong Kong, Macao ve Taiwan'daki vatandaşların, yurtdışında yaşayan Çinlilerin ve dünyanın bütün bölgelerindeki dostların yeni yılını kutladı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping yeni yıl mesajında şunları söyledi:

"Geride bıraktığımız 2014 yılında reformu hızlandırmak için, halkın menfaatleri doğrultusunda bir dizi önemli tedbir aldık. Ekonomide "yeni normal durum"a ayak uydurarak, ekonomik ve sosyal gelişmeyi ilerlettik, halkın yaşam koşullarını daha da iyileştirdik.

12 Aralık 2014'te Çin'in güneyindeki su kaynaklarının ülkenin kuzey kesimine sevkedilmesi projesinin orta hattında birinci bölüm tamamlandı. Projenin uygulandığı güzergâhta yaşayan 400 binden fazla vatandaşımız başka yerlere taşınarak bu projenin hayata geçirilmesine büyük katkıda bulunmuştur. Bu insanlara saygılarımızı sunmalıyız; onlara yeni yılda mutlu bir yaşam diliyoruz.

2014 yılında yolsuzlukla mücadeleyi güçlendiren Çin hükümeti, suçlulara ağır cezalar vererek bu konudaki kararlılığını gösterdi.

Geçtiğimiz bir yıl boyunca, Çin hükümeti dünya ülkeleriyle olan işbirliğini ve temasları güçlendirirken, başkent Beijing, Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü (APEC) Liderleri Gayri Resmi Toplantısı'na evsahipliği yaptı. Bunun yanı sıra Çinli ve yabancı liderler yoğun karşılıklı ziyaretler gerçekleştirdi. Bütün bunlar dünyanın Çin'i daha iyi tanımasına imkân sağladı.

Bu çalışmaları daha iyi yürütmek üzere çeşitli kademelerdeki yetkililerimiz büyük çabalar gösterdi. Elbette bu çabaları, halkımızın teveccühünden ayrı düşünemeyiz. Dolayısıyla yüce halkımıza da bu vesileyle şükranlarımı sunuyorum.

Yine 2014 yılında, Çin Halkının Japon Saldırganlara Karşı Savaşında Zafere Ulaşmasını Anma Günü, Şehitleri Anma Günü ve Nanjing Katliamı Kurbanlarını Anma Günü ulusal anma günleri olarak belirlendi ve çeşitli anma etkinlikleri düzenlendi. Zaman nasıl değişirse değişsin, ülkesi, halkı ve barış için değerli canlarını veren bütün insanları sonsuza kadar hatırlamamız gerekir.

Geçtiğimiz yıl bazı üzücü olaylara da tanık olduk. Malezya Havayolları'na ait MH370 sefer sayılı yolcu uçağıyla bağlantı kesildi ve bu hadisede 150'den fazla vatandaşımız kayboldu. Fakat onları unutmadık ve aramaya devam edeceğiz.

Bunun yanı sıra 2014 yılında meydana gelen doğal felaketler ve iş kazaları çok sayıda can kaybına yol açtı. Yunnan eyaletinin Ludian bölgesinde meydana gelen depremde 600'ü aşkın kişi hayatını kaybetti. Hiçbir zaman unutmayacağımız bu insanların yakınlarına sağlık ve huzur diliyoruz.

Yeni bir yılın çanları çalmaya başladı. Yeni yılda halkın hayallerini gerçekleştirmek için çaba harcamaya devam edeceğiz. Orta halli refah toplumu hedefine bir an önce ulaşmak için bir yandan reformu kapsamlı şekilde derinleştireceğiz, diğer yandan hukuka dayalı yönetim ilkesinde ısrarcı olacağız.

Çin halkının yaşamı günden güne iyileşiyor. Ancak yaşam koşulları zor olan insanları da unutmuyoruz. Halkın yaşamına ilişkin çalışmaları, özellikle yoksullara yardım ve temel yaşam koşullarını güvence altına alma çalışmalarını ilerletip, kırsal bölgelerdeki yoksul nüfus ve kentlerde ekonomik durumu zor olanlar dahil yardıma ihtiyaç duyan bütün insanların yaşamlarını güvence altına almalıyız.

Çin Komünist Partisi'ni (ÇKP) ciddiyetle yöneterek, yolsuzlukla mücadeleyi güçlendireceğiz. ÇKP önderliğindeki sosyalist bir ülkede, yolsuzluk suçluları fark edilir edilmez en sert cezaya çarpıtılacak.

Çin Komünist Partisi ve ülkedeki bütün etnik gruplara mensup vatandaşlar birlik içinde, devletin kalkınması ve halka daha güzel bir yaşam sağlamak için mevcut fırsatlardan faydalanarak sorunları beraberce göğüslemeli ve devamlı yaratıcılık yapmalıdır.

Çin halkı kendi ülkesiyle ilgilenirken, dünyaya olan ilgisi de yoğunlaşıyor. Afrika'da ebola salgını ortaya çıkar çıkmaz Çin halkı anında yardım elini uzattı. Maldiv'in başkentinde su sıkıntısı yaşandığında Çin halkı hemen desteğini gösterdi. Günümüzde dünya genelinde istikrarsız bir durum görülüyor. Ümit ediyoruz ki dünyanın bütün halkları, insanları açlık ve savaş tehditlerinden kurtarmak, bütün çocukların barış içinde büyümesini sağlamak için ortaklaşa çaba gösterecektir.

Teşekkürler!"
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER