Ankara
22:55

TR | CH | EN   
Pekin
03:55


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinpingden Halka Öncülük Etme Çağrısı

04.03.2019 cri türk

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ülkedeki yazar, sanatçı ve teorisyenlere kültür alanında özgüvenlerini yükseltme, seçkin yapıtlarıyla halka hizmet etme ve yüksek ahlaki standartlarla halka öncülük etme çağrısı yaptı.

Aynı zamanda Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri olan Xi Jinping, Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı'nın kültür-sanat ve sosyal bilimler alanındaki temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen ortak oturumda konuştu.

 

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in konuşması, Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı'nın (ÇHSDK) kültür-sanat ve sosyal bilimler alanından temsilcileri arasında büyük yankı uyandırdı. 

Temsilcilerden ünlü sinemacı Jackie Chan, gazetecilere verdiği demeçte Çin'de gişe rekorları kıran ilk bilim kurgu filmi "The Wandering Earth"dan bahsetti. Jackie Chan, "Birçok yabancı bana Çinlilerin böyle bir film çekebileceğini düşünemediklerini söyledi. Bu filmin büyük gelir getirdiğini gördüğümde çok sevindim. Bizim de artık ileri teknolojiye sahip filmler çekme gücümüz var." dedi.  

Temsilcilerden ünlü tiyatrocu Yuanzheng Feng, oturumda "Sanat halka nasıl daha iyi hizmet edilebilir" başlıklı bir konuşma yaptı. Feng şöyle konuştu:

"Sayın Cumhurbaşkanı Xi Jinping, yazarlar ve sanatçıların bir ruha sahip olmaları gerektiğini söyledi. Bu söz beni derinden etkiledi. Bana kalırsa bu ruhun Çin ruhu olması gerekir. 'Her şey halk için'...Bu da kültür ve sanat alanında çalışan seçkinlerin en büyük özelliği ve en önemli görevidir. Bu ruh, bir misyon olarak nesilden nesile aktarılmalı."
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER