Ankara
08:32

TR | CH | EN   
Pekin
13:32


Çin liderleri meclisin yıllık toplantısının eyalet oturumlarında

2019-03-11 10:30:09  cri

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in de aralarında bulunduğu Çin liderleri dün, 13. Çin Ulusal Halk Meclisi İkinci Toplantısı kapsamında düzenlenen bazı eyalet oturumlarına katıldı.

Xi Jinping, Fujian eyaleti oturumunda, inovasyon, girişimcilik ve yaratıcılık için elverişli gelişim ortamı oluşturulması, ayrıca ülkenin dünyadaki etkisinin ve rekabet gücünün durmaksızın güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Xi, özel ekonominin gelişimine destek veren çeşitli politikalar ile önlemlerin hayata geçirilmesi ve bütün işletmeler için adil, şeffaf ve hukukun üstünlüğüne dayalı gelişim ortamı yaratılması gerektiğini söyledi.

Özel işletmelere inovatif gelişmeler konusunda yardım edilmesinin ehemniyetine işaret eden Xi, piyasa rekabetinde yaratıcılık ruhuna, ileri görüşlülüğe ve uluslararası görüş açısına sahip işletmeciler yetiştirilmesinin önemine de değindi.

Xi ayrıca, özel ekonomik bölge, serbest ticaret pilot bölgesi, 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu Çekirdek Bölgesi gibi avantajlardan yararlanılarak, Fujian eyaletinin endüstriyel rekabet gücünün arttırılması gerektiğini de vurguladı.

Taiwan Boğazı'nın iki yakasının entegre şekilde kalkınmasına ilişkin yeni yollar aranması gerektiğine de dikkat çeken Xi, Fujian'in Taiwan soydaşları ve işletmelerinin ana kesimdeki "ilk yurdu" haline getirilmesini arzuladığını da dile getirdi.

ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Üyesi Wang Huning ise, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi oturumuna katıldı.

Wang, toplumsal istikrarın korunması hedefi çerçevesinde, halkın yaşam koşullarını iyileştirme çalışmalarının hızlandırılmasının ve milli dayanışma bilincinin güçlendirilmesinin önemine vurgu yaptı.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER