Ankara
08:06

TR | CH | EN   
Pekin
13:06


Çin İlk Mars Simülasyon Üssünü Qinghai Eyaletinde Açtı

14.03.2019 cri türk

Çin, gençleri uzay araştırmalarına katılmaya teşvik etmek amacıyla, ilk Mars simülasyon üssünü halka açtı. Mars simülasyon üssü Çin'in kuzeybatısındaki Qinghai eyaletindeki Mangai kentinde yer alıyor.

Dünyanın en 'Marslı' Bölgesi

Qinghai'deki Qaidam Havzası doğal özellikleri, peyzajı ve iklimi ile kızıl gezegen Mars'a dünyada en benzeyen yer olma özelliğini taşıyor. Mars Simülasyon Üssü'nün Kurucusu Gao Junling, bu alanın dünyanın en 'Marslı' bölgesi olarak adlandırıldığını belirtiyor.

Gao, ülkenin en büyük yardang (Rüzgârlar tarafından yamaçlarda bulunan gevşek materyallerin aşındırılması ve taşınması ile dirençli kayaların oluşturduğu pürüzlü, girintili çıkıntılı, oluklu yüzeylere denir.) biçimlerinin görüldüğü bölgedeki sıcaklıkların da Mars'takilere benzer şekilde gece ve gündüz büyük ölçüde değiştiğini ekliyor.

Gao ayrıca katılımcıların yiyecek temini ve güneş enerjisi üretimi için Mars'a patates dikmek gibi denemeleri burada çözmeye çalışabileceklerini söylüyor.

Yüzlerce Kişiyi Ağırlayabilen Bir Üs

İnşaatı 2018 yılı Haziran ayında yaklaşık 150 milyon yuan (22,3 milyon dolar) maliyetle başlayan üs 53,3330 metrekarelik bir alanı kaplıyor. Mars simülasyon üssü kapsüllerde 60, çadırlarda ise yüzlerce kişiyi ağırlayabiliyor.

Beijing Üniversitesi'nde Uzay Bilimi Profesörü olan Jiao Weixin, Mars'ı simule etmenin gezegenin doğal özellikleri, düşük hava basıncı, güçlü radyasyonu, kum fırtınaları ve coğrafyasındaki büyük farklılıklar nedeniyle son derece zor olduğunu söylüyor.

Bu arada Xinhua Haber Ajansı, Çin'in 2030 yılına gelmeden Mars, asteroitler ve Jüpiter de dâhil olmak üzere dört derin uzay araştırma görevi planladığını bildirdi.

Çin'in 2020'de İlk Mars Sondasını Başlatması Bekleniyor

Ajansın haberinde Çin'in 2020'de ilk Mars araştırmalarını başlatmasının ve gezegenin çevresinde dolaşmasının ve gezegene bir gezici koymasının beklendiği vurgulanıyor.

Mars'ı keşfetmek insanlığın uzun zamandır üzerinde çalıştıkları bir konu. Jiao, insanların kırmızı gezegende yaşamaları için önünde hâlâ uzun bir yol olduğunu belirtiyor.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER