Ankara
18:03

TR | CH | EN   
Pekin
23:03


Çin yüksek seviyeli dışa açılmayı ilerletecek

2019-03-26 15:23:08  cri

Yıllık Çin Kalkınma Forumu dün Beijing'de sona erdi. Forumda yüksek seviyeli dışa açılmanın ve kaliteli ekonomik gelişmenin süreceği mesajı verildi. Bu sayede tüm ülkeler Çin piyasasından doğan fırsatlardan daha iyi bir şekilde istifade edecek.

Dünyanın Çin hakkında bilgi edinmesi için bir pencere olan Çin Kalkınma Forumu'na dünyada önden gelen 500 işletmeden 150 üst düzey yöneticinin yanı sıra, dünyaca ünlü aydınlar katıldı.

Forumun "Dış açılmanın artırılması, işbirliği ve ortak kazancın geliştirilmesi" ana temasına değinen Çin Merkezi Maliye Komisyonu Başkan Yardımcısı Han Wenxiu, yaptığı konuşmada, gelecekte Çin'in dışa açılmasının daha çok karşılıklı yarar ve ortak kazanca dayalı olacağını hatırlattı.

Çin son yıllarda Kuşak ve Yol inşasına öncelik vererek dışa açılma seviyesini sürekli artırdı. 2018 yılı sonuna kadar, Çin'in girişim kapsamındaki ülkelerle mal ticareti hacmi 5 trilyon ABD Doları'nı aştı. Çin'den gelen yatırımlar, bu bölgelerde istihdam yaratırken vergi gelirlerini de artırdı.

Öte yandan, Çin'de finans sektörünün dışa açılma adımları da hız kazanıyor. UBS, geçen yıl Çin'in ana kesiminde ortak sermayeli memkul kıymetler şirketinin çoğunluk hissesine sahip olan ilk yabancı finans kuruluşu oldu. Böylece banka ve finansal sermaye yönetim şirketlerinde yabancı sermayenin hisse oranı kısıtlaması kaldırıldı. Bu, Çin'de finans sektöründe dışa açılmayı artırma kararlılığını gösterdi.

Çin Halk Bankası Başkanı Yi Gang, gelecekte Çin'in sistem ve kural, ticari ortam ve finansal denetim ve yönetim gibi konulardan hareket ederek finansal sektörün dışa açılmasını daha da artıracağını kaydetti.

Öte yandan, bu yıl Çin'de yabancı girişimcilerin piyasaya girişi için getirilen negatif liste azaltılarak daha fazla alanda tamamen yabancı sermayeli şirketlere izin verilecek.

Ayrıca telekomünikasyon, eğitim, sağlık gibi alanlarda dışa açılma süreci hızlandırılarak yabancı sermayeli işletmelerin Çin'de Ar-Ge çalışmaları ve inovasyon yapmaları teşvik edilecek.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER