Ankara
23:16

TR | CH | EN   
Pekin
04:16


Çin ve AB, yatırım anlaşmasını 2020 de imzalayacak

 

Çin Başbakanı Li Keqiang, dün Brüksel'de Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ile birlikte 21. Çin-AB Liderler Zirvesi'ne eşbaşkanlık etti.

Zirvenin ardından ortak bir bildiri yayımlayan iki taraf, bu yıl içerisinde Çin-AB Kapsamlı Yatırım Anlaşması'na dair müzakerelerde nihai bir nitelik taşıyan ilerlemeler kaydedilmesi ve 2020 yılında anlaşmaya imza atılması üzerinde mutabık kaldı.

Çin Başbakanı Li Keqiang, zirvede yaptığı konuşmada, Çin'in Avrupa'ya daima büyük önem verdiğine işaret ederek, Avrupa'nın entegrasyonunu ve çifte kazanca dayalı Çin-AB kapsamlı stratejik ortaklığının derinleştirilmesini desteklediklerini kaydetti.

Çin-AB iş birliğinin tüm dünyaya refah getirdiğini belirten Li, AB ile ikili ilişkileri yeni bir düzeye taşımaya hazır olduklarını vurguladı.

Li, şunları kaydetti:

"Dünyanın refah, barış ve kalkınmasını hızlandıran iki önemli güç olan Çin ile AB, son toplantı vesilesiyle karmaşık küresel durumda mevcut iş birliğinin derinleştirilmesi üzerinde görüş birliğine vardı. Aramızdaki ortak çıkarlar, anlaşmazlıklardan çok daha fazla. Eğer ortak çıkarlarımızı genişletirsek, anlaşmazlıklarımızı da azaltmış olacağız ve böylece iki halka daha çok yarar getireceğiz."

"YATIRIM ANLAŞMASINA DAİR MÜZAKERELER HIZLANDIRILACAK"

Çin Başbakanı Li Keqiang, Çin ile AB'nin son toplantıda çok taraflılığa vurgu yaptıklarını açıkladı.

Li Keqiang, Çin ile AB'nin, merkezinde BM'nin yer aldığı uluslararası ilişkilerin yürütülmesinde uluslararası hukuka ve uluslararası ilişkilerin temel normlarına saygı gösterme, merkezinde Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) bulunduğu çok taraflı ticaret sistemini destekleme, ticarette korumacılığa karşı çıkma ve DTÖ'de yapılacak reformlarla ilgili diyaloğu artırma hususlarında geniş bir uzlaşıya vardıklarını dile getirdi.

Çin ve AB ayrıca, ticaret ve yatırım konusunda karşılıklı olarak daha geniş, daha kolay ve ayrımcı olmayan piyasaya giriş koşulları yaratma taahhüdünde de bulundu. Başbakan Li, bu konuda şunları söyledi:

"Bu toplantıda, Çin ve AB arasındaki yatırım anlaşmasına dair müzakerelerin hızlandırılması, müzakerelerde yıl sonu itibarıyla nihai bir nitelik taşıyan ilerlemeler kaydedilmesi ve böylece 2020 yılında anlaşmanın imzalanması üzerinde mutabakat sağladık. Dışa açık bir anlaşma, her iki tarafın işletmelerine de adil muameleleri öngörecek."

"16+1 İŞ BİRLİÐİ, AB'NİN GELİŞMESİNE KATKI SAÐLAYACAK"

21. Çin-AB Liderler Zirvesi'nin ardından yayımlanan ortak bildiriye göre, taraflar Kuşak ve Yol ile AB'nin kalkınma stratejilerinin kaynaşmasını hızlandırmayı sürdürmenin yanı sıra, iklim değişikliğiyle mücadele ve temiz enerji gibi alanlarda iş birliğini güçlendirme ve Paris İklim Anlaşması'nı hayata geçirme üzerinde de anlaştı.

Başbakan Li Keqiang, zirvenin ardından AB liderleriyle birlikte basının karşısına geçti.

Basın toplantısında, Hırvatistan'da düzenlenecek Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri Liderler Toplantısı (16+1) hakkında da bilgi veren Li, 16+1 iş birliği mekanizmasının, Avrupa ülkeleri arasındaki gelişmişlik farkının kapatılmasına ve Avrupa'nın entegrasyonuna yardımcı olacağını belirtti.

"16+1 iş birliği mekanizmasında yer alan ülkelerin çoğu AB üyesi, geride kalan ülkeler ise AB'ye katılmaya hazır durumda. Avrupa'nın entegrasyonuna yardımcı olacak bu mekanizma da Çin'in AB'ye olan desteğinin önemli bir göstergesi. Tabii, Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasındaki iş birliği AB hukuku ve düzenlemelerine de uygun olacak. Bu ülkelerle iş birliğimiz, AB'nin dayanışmasını, gelişmesini ve refahını hızlandıracak."

"İŞ BİRLİÐİMİZ DÜNYAYI MÜREFFEH KILACAK"

21. Çin-AB Liderler Zirvesi'ne katılan AB liderleri de mevcut karmaşık küresel durumda Çin ile iş birliğini yoğunlaştırmaya hazır olduklarını açıkladı.

Çin ile birlikte zirvede varılan uzlaşıları hayata geçireceklerini belirten AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, şunları söyledi:

"Mevcut küresel durumda, aramızdaki ortaklık ilişkileri daha önceki herhangi bir dönemdekinden daha önemli. Ortak sınamalarla karşı karşıya bulunuyoruz. İş birliğimiz, dünyayı daha güçlü, güvenli ve müreffeh kılacak."

Zirvenin ardından, Li Keqiang ve AB liderlerinin huzurunda, iki taraf arasında başta enerji olmak üzere birçok alandaki iş birliği belgelerine de imza atıldı. cri
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER