Ankara
17:07

TR | CH | EN   
Pekin
22:07


2019 Beijing Dünya Bahçecilik Fuarı, sizlere görkemli bir bahçecilik ziyafeti sunuyor

2019-04-11 cri

Dünyanın ünlü metropollerinden biri olan Beijing'de her yıl küçük büyük çok sayıda uluslararası konferans ve sergi düzenlenmekte. Bu yıl 29 Nisan'da Beijing, son derece etkili bir uluslararası sergi olan Dünya Bahçecilik Fuarı'na ev sahipliği edecek.

Fuar, Çin Seddi'nin Badaling bölümünün yer aldığı Yanqing semtinde yapılacak. Dolayısıyla "Çin Seddi'nin Eteklerindeki Dünya Bahçecilik Fuarı" olarak anılıyor. Fuar alanları, Çin Seddi ile komşu olup Guishui Nehri kıyılarında yer alıyor ve eşsiz doğa güzelliklerine sahip.

2019 Beijing Dünya Bahçecilik Fuarı, yerli ve yabancı turistlere Çin'de bahçe sanatının büyüsünü göstereceği gibi 30 ülke ve uluslararası örgütün farklı bahçe tasarım yöntemlerini ve güzelliğini sunuyor. Çin pavyonu, uluslararası pavyon, bitki pavyonu ve yaşam pavyonu olmak üzere dört ana bölümden oluşan fuar, ziyaretçilerine görsel ziyafet sunmaya hazırlanıyor.

Çin pavyonu, "Renkli Ruyi" şeklinde inşa edildi. Çin kültüründe yeşim taşından yapılan S şeklindeki hediyelik eşya olan Ruyi, mutluluk ve iyi şansı simgeler. Bu nedenle Çin pavyonu, ülkenin bahçecilik hikâyelerini anlatan ve Çin'in geleneksel kültürünü yansıtan bir konseptle tasarlandı.

Çin Seddi'nin eteklerinde yer alan Çin pavyonu, yemyeşil dağlar ve tertemiz akarsularla iç içe geçerek Çin'in bahçecilik kültürünün temel ilkelerinden insan-doğa uyumunu ortaya koyuyor. Çin pavyonunun ana sergi alanı, tarla terasları şeklinde kuruldu. Bu, Çin bahçeciliğinin tarımla geçinilen eski çağlara uzandığını simgeliyor. Ayrıca Çin pavyonunda yeşil teknolojiler de yoğun olarak kullanıldı. Yağmur toplama sistemi sayesinde biriktirilen sularla tarlanın terasları sulanıyor, yer altı tünelinde toplanan rüzgârla da klima kullanımı azaltılıyor… Böylece Çin'in çağdaş bahçecilik alanında doğaya saygı gösterdiği mesajı iletiliyor.

Uluslararası pavyonun dış görünümü, Çin pavyonuyla kıyaslandığında inşa, coğrafya ve ülke sınırı gibi konseptleri sadeleştirdi. Tavan kısmı 94 beyaz şemsiyeden oluşan uluslararası pavyon, uzaktan bakıldığında farklı ülkelerin bahçecilik alanındaki farklılıklarını bir araya getiren "çiçek denizini" andırıyor, yerli ve yabancı turistlere medeniyetlerin kaynaşmasının güzelliğini yansıtıyor.

Zen kültürünün hâkim olduğu havuzlar, süslü binalar ve çiçeklerle çevrili Japon tarzındaki bahçe, Singapur'un tropikal bitkilerle dolu bahçesi, odunlardan yapılma ve nefis bir eğlence alanı oluşturan çağdaş Alman bahçesi, Afrika bozkırlarının unsurlarıyla donatılan ve doğanın yabaniliğini, gizemini ve sıcaklığını gösteren Afrika bahçesi…

2019 Beijing Dünya Bahçecilik Fuarı'nda, farklı ülkelerin bahçecilik kültürlerini tanıtan uluslararası pavyonun yanı sıra, bitki pavyonu ve yaşam pavyonunu da ziyaret etmeniz mümkün. Kaleydoskop şeklindeki bitki pavyonunda kırmızı pamuk ağacı, gül elması, iğ ağacı gibi 600'den fazla değerli bitki bulunuyor ve burada insanlara fuarın ana unsuru bitkilerle ilgili birbirinden ilgi çekici hikâyeler anlatılıyor.

Güzel bir köyü andıran yaşam pavyonu ise otantik havasıyla şehrin gürültüsünü unutturuyor, kırsal kesimlerin sükûnetini yaşattırıyor. Üstelik yaşam konulu pavyonu gezdiğinizde Çin bahçeciliğinin geleneksel ürünlerinin ve tarım ürünlerinin ekilmesi, biçilmesi, işlenmesi aşamalarını anlatan etkinliklere de katılabilirsiniz. Bu haliyle işlek bir köy pazarına benzeyen pavyonda, yoğun kırpma sistemi gibi bahçe sanatının en son yenilikleri ve ilerlemelerini yakından tanıyabilirsiniz.

2019 Beijing Dünya Bahçecilik Fuarı, farklı ülkelerin bahçe kültürleri arası kaynaşma, değişim ve etkileşim için önemli bir platform oluşturuyor; bahçecilik alanında süregelen gelişmeler ve yenilikler tanıtılıyor. Dünyanın dört köşesinden turistler, 29 Nisan'dan itibaren Yanqing semtinde bir araya gelerek Çin Seddi'nin eteklerinde bahçecilik kültürü ziyafetinin tadını çıkaracaklar.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER