Ankara
08:31

TR | CH | EN   
Pekin
13:31


Çin, Kuşak ve Yol ülkeleriyle kargo iş birliğini yoğunlaştırıyor

12.04.2019 Cuma cri türk

China Post tarafından dün yayımlanan raporda, 2019 yılında Çin'de gerçekleştirilecek ekspres kargo hacminin 60 milyar adedi bulacağı tahmin edildi. Raporda, Çin işletmelerinin Kuşak ve Yol güzergâhında yer alan ülkelerdeki ekspres kargo piyasalarına açılacağı, böylece bu ülkelerle iş birliğini daha da yoğunlaştıracağı belirtildi.

Çin'de devlet posta işletmesi olarak faaliyet gösteren China Post, ayrıca yabancı yatırımcıların ülkede ekspres kargo işletmeleri kurmaları konusundaki başvuruları destekleyeceklerine, böylece gelişme fırsatlarından yabancı yatırımcılarla birlikte faydalanacaklarını açıkladı.

"2018 Çin Ekspres Kargo Gelişim Endeksi" başlığını taşıyan rapora göre, 2018'de Çin'in gerçekleştirdiği ekspres kargo hacmi önceki yıla göre yüzde 26,6 artarak 50 milyar 700 milyon adedi buldu. Bu alanda elde edilen gelir ise 600 milyar yuana ulaştı.

China Post'a bağlı Araştırma Ofisi Başkanı Liu Jiang, basına yaptığı açıklamada, Çin'deki ekspres kargo sektörünün ülkede tüketimi artıran önemli bir motor olmakla sınırlı kalmayıp, aynı zamanda küresel ekspres kargo piyasasına da dinamizm kattığını söyledi. Çinli yetkili, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dünya geneline bakıldığında, 2018 yılında Çin'deki ekspres kargo sektöründe yapılan işlem sayısı, ABD, Japonya ve AB ülkeleri gibi gelişmiş ekonomilerin toplamını bile geride bıraktı. Çin, bu alanda beş yıldır dünya birinciliğini koruyor. Çin'deki işlem adedi, ikinci sırada yer alan ABD'dekinin 3 katı büyüklüğünde. Çin'in ekspres kargo sektörünün işlem sayısı, ayrıca küresel ekspres kargo piyasasındaki toplam işlemin yarısını oluştururken, küresel ölçekte bu piyasanın istikrarını sağlayan önemli bir güç oldu."

2019'DA 700 MİLYAR YUAN GELİR ÖNGÖRÜLÜYOR

Söz konusu rapora göre, 2018 yılında Çin vatandaşlarının diğer ülkelerin yanında, Hong Kong, Makao ve Taiwan ile gerçekleştirdiği ekspres kargo miktarı yüzde 34 artarak 1 milyar 110 milyon adedi buldu.

Bu artış hızı, ülkedeki ekspres kargo sektörünün büyüme hızını yüzde 7,4 puan geçti. Aynı raporda, sektörün 2019'da da yüksek bir hızla büyümeyi sürdüreceği tahmin edildi.

China Post yetkilisi Liu Jiang, bu konuda şöyle konuştu:

"2019'da Çin'deki ekspres kargo sektöründeki işlem sayısının yüzde 22 artarak 60 milyar adedi bulacağını, elde edilen gelirin ise yüzde 18 yükselerek 700 milyar yuana ulaşacağını öngörüyoruz. Öte yandan, sektörün uluslararası piyasaya açılma adımları hızlanacak, özellikle Kuşak ve Yol güzergâhında yer alan ülkelerdeki piyasaya açılma üzerine yoğunlaşılacak. Sınır ötesi ekspres kargo hizmetlerinin ve beraberindeki tedarik zincirinin oluşturulma sürecine de hız katılacak."

FARKLI KURUMLAR ARASINDA İŞ BİRLİÐİ YAPILACAK

Diğer yandan, China Post sınır ötesi e-ticaret kapsamındaki ekspres kargo hizmetlerinin yüksek kalitede verilebilmesi için Ticaret Bakanlığı ve Gümrük Genel İdaresi ile iş birliği gerçekleştiriyor.

Üç tarafın ortaklaşa yayımladığı belgede, hizmet kanallarının çoğaltılacağı, posta güvenliğinin teminat altına alınacağı ve aboneler için sağlanan kolaylıkların artırılacağı ifade edildi. Belgede, lojistik maliyetlerinin düşürülmesi, adil rekabet ortamının korunması ve bu suretle sektörde hizmet standardının sağlanması hedeflerinin de altı çizildi.

China Post Genel Hizmet Dairesi Başkan Yardımcısı Tu Gang, bu konuda şu değerlendirmede bulundu:

"Yayımlanan belgeye göre, işletmelerin sınır ötesi ekspres kargo faaliyetlerine etkin şekilde destek sağlanacak, internet üzerinden posta işlemlerinin yapılması teşvik edilecek ve yabancı yatırımcıların Çin'de ekspres kargo işletmeleri kurmalarına destek sağlanacak. Bunun yanında, kamu posta işletmeleri ile gümrük ve ticaret kurumları arasındaki bilgi paylaşımının artırılması, ortak bir ödül ve ceza sistemi kurulması da planlanıyor."
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER