Ankara
15:08

TR | CH | EN   
Pekin
20:08


Change 6 misyonu ile Dünyaya 20kg maden taşınacak

25.04.2019 cri türk

Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Uzay Dairesi (CSNA) geçen perşembe günü yaptığı açıklamada, Chang'e-6 uzay programı için iş birliği planında uzay aracının ay üzerinde toplayacağı malzemelerin 20kg ağırlığında olacağını duyurdu.

Çin Ay Keşif ve Uzay Mühendisliği Merkezi Müdürü Liu Jizhong, Chang'e-6 uzay aracının toplayacağı madenlerin, yerli üniversiteler, özel girişimler ve yabancı bilimsel araştırma kurumlarından seçilecek kurumlar için 10 kg'lık bir paya sahip olacağını belirtti.

Öte yandan Chang'e-5 uzay aracının ayda sondasını başlatması ve topladığı maden örneklerini yıl sonunda Dünya'ya getirmesi bekleniyor.

Liu, Chang'e-5 misyonunun devamı olarak, Chang'e-6 misyonunun daha kapsamlı analiz ve araştırma için ay üzerinden örnekler toplayacağını söylerken, fırlatma tarihi ve iniş bölgesinin Chang'e-5 misyonunun performansına bağlı olacağını kaydetti.

Ay üzerine indikten sonra keşif ve görevlerini yerine getirecek olan Chang'e-6, topladığı madenler ile birlikte havalanarak dünya yörüngesine girerek yer yüzüne ulaşması planlanıyor.

Chang'e-6 iş birliği planına katılmak için son başvuru tarihi 31 Ağustos 2019 olduğu konferansta duyuruldu.

CNSA Başkanı Zhang Kejian, "Çin Halk Cumhuriyeti her zaman uluslararası meslektaşları ile iş birliğine değer vermiş, bilimsel ve teknolojik yenilikleri teşvikler sağlamıştır." dedi.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER