Ankara
12:08

TR | CH | EN   
Pekin
17:08


Shanghai Uluslararası Film Festivali için geri sayım başladı

2019-05-24 cri türk

2019 Shanghai Uluslararası Film Festivali, 10-24 Haziran günleri arasında düzenlenecek. Bu yıl 22'ncisi gerçekleşecek organizasyonda, Altın Kadeh Ödülleri ile Manolya Ödülleri sahiplerini bulacak.

Altın Kadeh Ödülleri ana yarışma bölümünde jüri başkanlığını ise yönetmen Nuri Bilge Ceylan üstlenecek.

Çin Ulusal Film İdaresi müfettiş yardımcısı Lu Liang, dün yaptığı açıklamada, dünya genelinden 4 bin filmin festivale katılım için başvurduğu, bunlardan yaklaşık 500'ünün Shanghai'deki 47 sinema salonunda gösterime gireceğini belirtti.

Lu, şu bilgileri aktardı:

"Bahsi geçen 500 filmden 297'si ilk kez seyircilerle buluşacak. Festivalde Altın Kadeh Ödülleri dağıtılacak ve Asya filmlerine odaklanılan Kuşak ve Yol Film Haftası gibi özel etkinlikler düzenlenecek. Çin'den ve farklı ülkelerden çok sayıda sinemacı organizasyona katılacak."

Çin Komünist Partisi Shanghai Komitesi Tanıtım Başkan Yardımcısı Hu Jinjun da yaptığı açıklamada, Endonezya, İran, Tayland, Hindistan ve Japonya olmak üzere beş ülkenin filmleri için özel gösterimler yapılacağı, birçok Asya filminin de Kuşak ve Yol Film Haftası'nda ve elemeler sürecinde gösterileceği bilgisini verdi.

Çin Devlet Radyo ve Televizyon İdaresi Dizi Bölümü Televizyon ve Dizi Bölümü Müdür Yardımcısı Liu Meiru, festivalde 52 ülkeden yaklaşık bin televizyon programının Manolya Ödülleri için yarışacağını ifade etti.

Çin'den 17 dizinin yanı sıra, 10 yabancı dizi, 10 animasyon ve 15 temalı programın Manolya Ödülleri için aday olduklarına işaret eden Liu, şunları söyledi:

"Çin'den ve farklı ülkelerden gelen ünlü sanatçı ve uzmanlar, Manolya Ödülleri'nin kazananlarını belirleyecek. Ödül sahipleri 14 Haziran gecesi açıklanacak."
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER