Ankara
07:47

TR | CH | EN   
Pekin
12:47


Kültür ruhlu tarihi kent Pingyao

Surlarla kaplı kent Pingyao, mevcut görünümünü 14. yüzyılda kazandı. Bu haliyle UNESCO tarafından 1997 yılında dünya mirasları listesine alınarak "Çinlilerinin son derece iyi korunmuş geleneksel kentlerinin örneği" olarak adlandırıldı.

Shanxi eyaletinde yer alan kent, 19'uncu yüzyılda Çin'in finans merkezi olarak kayıtlara geçti. Shanxili tüccarların bankaları, işlerini ülke genelinde genişletti.

Shanxi Sosyal Bilimler Akademisi'nden uzman Gao Chunping, kentin o dönemlerini şöyle anlatıyor:

"Pingyao, en parlak döneminde 22 bankanın merkeziydi ve ülkede dolaşımdaki paranın neredeyse yarısını kontrol ediyordu."

Bugün ise müzeye dönüştürülen Rishengchang adlı bankayı çok sayıda turist ziyaret ediyor. Çin'in ilk bankası olarak bir bahçeyle çevrili Rishengchang binası 1823 yılında inşa edildi.

Yerli rehberlerden Gao Xianhui, "İnsanlar o dönemde yaşayan bankacılığın atalarının Çince karakterleri kullanarak nasıl ultra güvenli şifreler yaptıklarına hayret ediyor. Zira o zamanlar Arap numaralarını nadiren kullandığımız zamanlardı. Buna rağmen şifre hırsızlığı ile dolandırıcılık vakaları çok azdı."

Lakin Pingyao'nun altın günleri çok uzun sürmedi. 20'inci yüzyılın başlarında Qing Hanedanı düştüğünde ve yabancı bankalar daha iyi donanımlar ve teknolojilerle geldiklerinde Çinli bankalar birer birer batmaya başladı.

Zamanla ekonomik olarak ihmal edilmiş bir bölgeye dönüşen bu eski bankacılık merkezinde, birkaç yıl öncesine kadar ziyaretçiler ATM bulmak için mücadele vermekteydi.

Oysa şimdi Pingyao eski itibarını yeniden kazandı. Hediyelik eşya dükkânları, restoranlar, müzeler ve tiyatro oyunlarıyla dolu canlı ve bol ziyaretçi çeken bir yer haline geldi.

Kentte yeni nesil girişimciler muhtelif faaliyetlere girişti; kâğıt kesme, Pekin operası maskeleri ve seramik ürünler üretme gibi yüzyıllardır halk arasında devam ettirilen el sanatlarını öğreten stüdyolar açıldı.

 

68 yaşındaki kâğıt kesme ustası Hou Quanying, bilhassa Çin'in önemli bayramlarında yabancıların bile stüdyosuna geldiğini ve pencerelere yapıştırılan kâğıt süslemeleri çok sevdiğini ifade etti.

Yerel hükümet yetkilisi Liu Guangming, kentle ilgili şu tanımlamayı yaptı: "Kültür, Pingyao'nun ruhudur. Bunu, bugün hiç olmadığı kadar hissediyoruz. Yöneticiler olarak bu kentin zengin tarihi ve geleneksel kültürünü daha çok öne çıkarırsak eski Pingyao'yu hayata döndürmüş olacağız."

Kentler ekonomik, sanatsal veya kültürel olarak yükselir, düşer ve tekrar yükselir. Pingyao da bu konuda istisna değil.

Liu, sözlerini noktalarken hükümet binasının girişindeki sloganı okudu: "Tarihi korumak, geleceğimizi korumaktır."2019-06-13  cri türk

 

 
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER