Ankara
21:38

TR | CH | EN   
Pekin
02:38


Beijing EXPO da Çin Günü ne yoğun ilgi

Başkent Beijing'de devam eden 2019 Uluslararası Bahçecilik Fuarı (Beijing EXPO) kapsamında kısa süre önce Çin Günü kutlaması düzenlendi.

Beijing'e bağlı Yanqing semtinde yer alan Gui Rui Tiyatrosu'nda görkemli bir kutlama gerçekleştirildi. Binden fazla kişinin katıldığı etkinlikte tertemiz akarsular ve yemyeşil dağların yamacında birbirinden ilgi çekici gösteriler düzenlendi. Ziyaretçiler, burada iç içe geçen doğu ve batı kültürlerini daha yakından tanıdı. Bazı uluslararası örgütlerden temsilciler, Beijing'deki fuarın, bahçecilik fuarının tarihindeki en seçkini olduğu değerlendirmesinde bulundular.

Söz konusu tören, "Sevinçli Çin" adlı davul gösterisiyle perde açtı. Törendeki tüm gösteriler, "Yeşil Yaşam ve Güzel Yuva" temasını etkili şekilde yansıttı. Yeşil kalkınma, düşük karbonlu ekonomi ve çevreyi koruma ilkelerinin benimsenmesi gerektiği mesajını veren gösteriler, Çin'in klasik kültür unsurlarına odaklandı.

Gösteriler ayrıca, milli dayanışmanın olduğu ve doğu-batı kültürlerinin kaynaştığı güzel bir atmosfer de oluşturdu. İnsan ve doğanın uyumu ile güzel yerküreyi koruma ilkelerini temel alan perspektif çizdi. Tianjinli Bay Dai, verdiği demeçte, gösterilerin görkemine dikkat çekti. Bir Çinli olmaktan büyük gurur duyduğuna işaret eden Bay Dai, Çin'de yeşil kalkınma ve çevreyi korumaya giderek daha fazla önem verildiğini kaydetti.

Fuarda, ziyarete açılmasının üzerinden geçen 30 günde ağırlanan toplam turist sayısı 1 milyon 816 bine ulaştı. Şu ana kadar Çin Günü ve farklı eyaletlerin günleri dâhil 675 temalı etkinlik düzenlendi. Etkinliklere 910 binden fazla ziyaretçi katıldı.

Uluslararası Sergiler Bürosu Başkanı Steen Christensen, başkentteki bahçecilik fuarından övgüyle söz etti. Çin'in görkemli ve şahane bir EXPO'ya ev sahipliği ettiğini vurgulayan Christensen, fuara 110'dan fazla ülkeden temsilcilerin katıldığını kaydetti. Christensen, Çin'in diğer ülkelerle el ele vererek, çevreyi koruma ve sürdürülebilir kalkınmayı birlikte hızlandırma çabalarını artırdığının altını çizdi.

Çin hükümetinin fuardaki başarısına Uluslararası Bahçecilik Üreticileri Derneği'nden de övgüler geldi. Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Tim Briercliffe, yerli ve yabancı turistlere EXPO'yu ziyaret etmelerini tavsiye ettiğini söyledi. Çin hükümetinin bitkilerin önemini algıladığına dikkat çeken Briercliffe, Çin'in bu algılamayı çeşitli alanlarda ekolojik inşalarla hayata geçirdiğini belirterek, EXPO'nun bahçecilik fuarı tarihinin en iyisi olduğunu söyledi.

Fuar organizatörleri, Çin Günü'nde "Dinamik ve Renkli Çin" temalı bir etkinlik de düzenledi. Çinlilere özgü geleneksel kıyafetler giyen görevliler, ziyaretçilere Çin Ulusal Pavyonu'nun tasarımı hakkında etraflıca bilgi verdiler.

Ayrıca pavyonun ana girişinde Çin'in bağımsızlığı ile ilgili güzel dileklerin yazılı olduğu renkli kâğıtlar asıldı, çocuklar ekolojiyi yansıtan resimler çizmeye davet edildi, böylece geleceğe yönelik güzel beklentiler yansıtıldı. 2019-06-20 15:12:20  cri

 

 
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER