Ankara
09:50

TR | CH | EN   
Pekin
14:50


Li Keqiang ikinci kez Davos´a katılıyor

Li Keqiang ikinci kez Davos´a katılıyor

19.01.2015 CRI Türkiye - Dünya Ekonomik Forumu Yıllık Toplantısı 21-24 Ocak tarihlerinde İsviçre'nin Davos kentinde düzenlenecek. Çin Başbakanı Li Keqiang foruma katılacak.

Foruma sekizinci defa katılan Tsinghua Üniversitesi Çin ve Dünya Ekonomik Araştırma Merkezi Li Daokui, Çin ekonomisinin gelişmesiyle ilgili özel seminere, jeopolitik ve ekonomik büyümeye ilişkin tartışma oturumuna ve küresel madencilik kapalı toplantısına katılacak. Li Daokui toplantılar hakkında şunları söyledi:

"Küresel Madencilik Kapalı Toplantısı, Davos Forumu'nun geleneksel programlarından biri. Toplantı genelde ekonomistler ve uluslararası temsilcileri davet ediyor. Bu, benim sekizinci katılımım olacak. 2009 yılında Harvard Üniversitesi'nden bir profesör dedi ki, Çin ekonomisi iflas edecek. Ben dedim ki, uzun vadede ne olacağını bilmiyorum, ama kısa vadede bakıldığında Çin ekonomisi yeniden canlanacak. Ben haklı çıktım. Ondan sonra bu toplantı hep beni davet ediyor."

İsviçre'deki eski Çin Büyükelçisi Dong Jinyi, görev süresinde iki defa Çin liderlerinin foruma katılışına tanıklık etti. Çin eski Başbakanı Wen Jiabao, 2009 yılında Davos Forumu'na katıldığında, dünya ekonomisi daha finans krizinin gölgesindeydi.

Dong Jinyi bu konuyu şöyle değerlendirdi:

"Çin liderlerinin programı çok meşgul. Çeşitli taraflar Çin'in fikirlerine son derece büyük önem veriyor. Çin liderinin katıldığı toplantıda, küresel sanayi ve ticaret işletmelerinden temsilciler aktif şekilde konuşmalar yaptı ve sorular sordu. Çeşitli ülkelerin liderleri, siyasetçileri ve ekonomistleri Başbakanımız ve delegemizle görüşmeyi çok istedi."

2010 yılında Çin Başbakanı Li Keqiang'ın hazır bulunduğu Davos Forumu'na Li Daokui de katıldı. Li Daokui, meslektaşlarının Li Keqiang'ın reforma yönelen, gerçekçi ve canlı bir Çin lideri olduğunu söylediklerini belirtti.

Li Keqiang bu vesileyle beş yıl içindeki üçüncü İsviçre ziyaretini yapacak. Li Keqiang, finans reformu ve gelişmelerine büyük önem veriyor. Dong Jinyi, İsviçre ziyaretinde finansın önemli konulardan biri olacağını belirterek sözlerine şunları ekledi:

"Finans sektörü daha da ilerleyecek. İsviçre uluslararası finans merkezidir. Çin'in finans işletmelerinin katılmaması bir eksikliktir. İki taraf arasında geniş işbirliği potansiyeli var."

Öte yandan, Li Daokui, İsviçre'nin Çin'le finansal işbirliği yapmak istediğine işaret ederek konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bence Çin ile İsviçre arasında en önemli işbirliği finans işbirliği konusunda olacak. İsviçre'nin finans alanında talebi var. İyi giden İsviçre ekonomisi kendine özgü niteliklere sahip ve sürekli yenileniyor. Ayrıca İsviçre'nin finansı da çok gelişmiş durumda ve çok sayıda küresel yatırımcının ilgisini çekiyor. Büyük miktarda sermayenin İsviçre'ye akması, İsviçre Frankı'nın değerinin sürekli yükselmesine yol açtı. İsviçre de bundan çok sıkıntı duyuyor. Bu sıkıntı belli derecede Renminbi'nin uluslararasılaşmasıyla çözülebilir."
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER