Ankara
21:25

TR | CH | EN   
Pekin
02:25


Çin de turistik gemi turları piyasasının potansiyeli büyük

Piyasa araştırmalarına göre Çin'in turistik gemi turları piyasası dünyanın en büyüğü haline gelebilecek kapasitede.

Sektörün yıllık büyüme hızı 2006'dan beri yüzde 40'ın üzerine çıktı. Shanghai Uluslararası Gemicilik Enstitüsü'nün verilerine göre, 2030 yılı itibarıyla Çin'in yıllık 8 ila 10 milyon yolcuya hizmet vererek dünyanın en büyük turistik gemi ile seyahat piyasası haline geleceği öngörülüyor.

Büyüme potansiyeli ile ekonomik çoğaltan konumunda

Çin, geçen yıl 4,24 milyon yolcu ile Asya marketinde yüzde 70'ten fazla pay aldı.

Çin'in önde gelen online turizm acentesi Ctrip.com'dan alınan bilgiye göre turistik gemi ile seyahat hem Shanghai, Tianjin, Guangzhou gibi metropollerde hem de Chengdu, Qingdao ve Xiamen gibi küçük şehirlerde giderek daha fazla popülarite kazanıyor.

Carnival Cooperation, Royal Caribbean gibi uluslararası tur operatörleri, Çin'in potansiyelini görüp ülkede daha sağlam bir zeminde yer edinmeye çalışıyorlar.

Carnival Cooperation şirketinin Ceo'su Arnold Donald, Xinhua'ya yaptığı açıklamada, "Çin turistik gemi turlarında büyüme potansiyeli en yüksek pazar. Ekonomik çoğaltan işlevi görüyor. Bunun bir parçası olmak istiyoruz. Dünyanın en büyük turistik gemi turu operatörü olarak Çin'e ve Çinlilere sektörün en güzel yanlarını göstermek istiyoruz. " dedi.

Çin'in sektörü geliştirmek için büyük çabalar ortaya koyduğuna değinen Donald, "Gemi ile gezi turları endüstrisini geliştirmek Çin'in beş yıllık ekonomi planında da yer alıyor. Zira bu sektör ekonomi için çoğaltan etkisi yaratıyor. Bir turistik gemi 5 ila 7 istihdam fırsatı demek." ifadelerini kullandı.

Çin'in 13'üncü beş yıllık kalkınma planında 2016-2020 döneminde uluslararası turistik gemi terminalleri kurulması için sağlam adımlar atılması gerektiği belirtildi. Plana göre yapılacak turizm çalışmaları arasında 2020'ye kadar turizm gelirinin 7 trilyon yuana (1,01 trilyon ABD Doları) çıkarılması hedefi bulunuyor.

Uluslararası piyasa unsurları yerel endüstriyi geliştirecek

AllTheResearch'ün ilgili raporunda Çin'in gemi ile gezi sektörünün, sayıları büyüyen seyahat tutkunları sayesinde ve uluslararası şirketlerin de katılımıyla gelişmekte olduğu kaydedildi.

Ceo Arnold Donald, bu noktayla ilgili değerlendirmesinde, 1985 yılından beri Çin'e gelip gittiğini, bu süreçte "vatandaşlarının yaşam kalitesini yükseltme yolunda ilerleyen bir ülkenin" şimdi "nitelikli bireylerin oluşturduğu büyüyen bir ekonomiye dönüşümüne" tanık olduğunu söyledi.

Çin'de 2006 yılından beri faaliyet gösteren İtalyan tur operatörü Costa Cruises, geçen mart ayında Çin piyasası için özel olarak tasarladığı ilk gemisini teslim etti.

135,500 ton ağırlığında, 323 metre genişliğinde ve 5200 yolcu kapasiteli Costa Venezia, Çin pazarına giren en büyük turistik gemi olma özelliğini taşıyor.

Costa Venezia'nın, Çin'in turistik gemi turları piyasasının gelişimine katkı yapacağı düşünülüyor. Çin'de söz konusu sektör "henüz keşfedilmemiş büyük potansiyele sahip" vaziyette. Tahminlere göre yılda 2,5 milyon kişi turistik gemi turlarına katılıyor.

Carnival Cooperation şirketi de Çin Ulusal Gemi Üretimi Şirketi (CSSC) ile ortaklığa soyundu. CSSC Carnival Cruise Shipping Ltd. adı altında faaliyete geçen yılın sonlarında başlayan şirket, 2019'un sonu itibarıyla ilk yolcularını ağırlamaya başlayacak. cri türk
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER