Ankara
06:59

TR | CH | EN   
Pekin
11:59


Selçuk´ta Deve Güreşleri Heyecanı

Selçuk´ta Deve Güreşleri Heyecanı

19.01.2015 GB Times Türkiye - İzmir'in Selçuk İlçesi'nde, bu yıll 33'üncüsü düzenlenen Selçuk Efes Deve Güreşleri, renkli görüntülere sahne oldu. 'Deve güreşlerinin Kırkpınar'ı' olarak kabul edilen güreşlerde Türkiye'nin dört bir yanından getirilen 142 namlı deve kıyasıya mücadele verdi. Develer güreşirken sahipleri de kenarda büyük heyacan yaşadı.

Yurdun dört bir yanından vatandaşlar ve yabancı basının yoğun ilgi gösterdiği deve güreşi festivalinin başlangıcında bir konuşma yapan Selçuk Belediye Başkanı Dahi Zeynel Bakıcı, etkinliğe evsahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını kaydetti. Başkan Bakıcı, "Deve güreşi bizim kültürümüzde var ve bizler için önemli. Muazzam bir kalabalık var. Deve güreşlerini seyircilerle birlikte izliyoruz. Farklı ve keyifli bir kültür. Dolayısıyla bunun her zaman yapılması gerektiğine bizzat şahit oldum. Bu konuda desteklerimizi artıracağız. Tüm güreşseverlere iyi seyirler dileyerek Selçuk'a 'Hoşgeldiniz' diyorum" dedi. 

ABD, İngiltere, İrlanda, Kanada, Çin, Japonya ve daha birçok ülkeden gelen turistler de deve güreşlerini izledi. Arenada güreşleri izlemekten büyük keyif aldıklarını belirten turistler, "Büyüleyici bir olay. Dün develerin yürüyüşünü ve kortejini izledik. Bugün de burada güreşleri izliyoruz. Türkiye'nin batısını burada görmek çok güzel bir duygu. Pek çoğumuz ilk kez izlediğimiz güreşleri çok güzel ve etkileyici bulduk. Özellikle burada yapılan pikniği çok sevdik" diye konuştu.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER