Ankara
07:40

TR | CH | EN   
Pekin
12:40


70 yılda Çin in tahıl üretimi 4,8 katına çıktı

2018'de Çin'in ülke çapında tahıl üretimi 657,9 milyon ton olarak ölçüldü. Bu sayı yıllık ortalama yüzde 2,6 artışla 1949 yılının 4,8 katına çıktı.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu bugün Çin Halk Cumhuriyeti'nin (ÇHC) kuruluşunun 70. yıl dönümünde ekonomik ve sosyal kalkınma başarılarıyla ilgili bir rapor yayımladı.

Rapora göre, 70 yılda Çin'de tarım alanında dikkate değer başarılar kazanıldı. Çin, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 20'sini beslemek için dünyada ekilebilir arazinin ancak yüzde 9'unu kullanmak durumunda.

Öte yandan Çin halkının sofrası gittikçe zenginleşiyor.

Rapora göre, ÇHC'nin kuruluş yıllarında Çin'de hayvansal ürün arzı yetersizdi. 1978 yılında başlayan reform ve dışa açılma politikasıyla geleneksel hayvancılık ve kümes hayvancılığı hızla gelişti. Yumurta üretimi uzun yıllar dünyanın ilk sırasında yer aldı. Bunun yanı sıra, su ürünlerinin toplam üretimi 1989'dan beri dünyanın ilk sırasındaydı.

Öte yandan ülkede tarımsal yapı da gittikçe iyileşiyor. Çin'de tarımcılık, tek mahsul bazlı geleneksel tarımdan ekim, ormancılık, hayvancılık ve balıkçılığı kapsayan modern tekniklerle ileri bir seviyeye ulaştı. cri türk

 
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER