Ankara
17:11

TR | CH | EN   
Pekin
22:11


Shi Ruilin den Güneydoğu ziyareti

Türkiye-Çin Dostluk Vakfı'nın katkılarıyla Gaziantep'in Nizip ilçesinde Hasan Çapan Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen "Çin Kültürü Tanıtım Kitapları ve Fotoğraf Sergisi" için bölgeye gelen Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Shi Ruilin, Türkiye-Çin Dostluk Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Şube Müdürü Fatma Çapan, Türkiye-Çin Dostluk Vakfı Müdürü Gamze Dürmez ve beraberindeki heyet Gaziantep ve Şanlıurfa'da gezi ile incelemelerde bulundu.

İlk olarak Nizip Kaymakamı Kemal Şahin'i makamında ziyaret eden Shi Ruilin, Nizip'i çok beğendiğini büyüyen ve gelişen bir ilçe olduğunu söyledi. Kaymakam Şahin'de Nizip'i ziyaretlerinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Shi Ruilin kaymakamlık ziyareti sonrası Nizip Belediyesini ziyaret etti. Belediye başkanı yardımcısı Salih Uygur tarafından karşılan Shi Ruilin, Nizip'e ilk kez geldiğini büyük bir ilçe ile karşılaştığını belirterek Nizip'in gerek kültürü ile gerekse sanayisi ile önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti. Belediye başkan yardımcısı Salih Yılmaz'da geçmişi çok eskilere dayan Türk-Çin ilişkilerinin gelişmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve ziyaretleri dolaysıyla müsteşara teşekkür etti.

Fıstık ticaretinde önemli bir yere sahip olan Nizip'in organize sanayi bölgesini ziyaret eden Shi Ruilin, Türkiye'nin en modern fıstık fabrikalarından olan Güneydoğu Entegre Antepfıstıkçılık'ta incelemelerde bulundu ve Fabrika sahibi Gazi Yılmaz ile fabrika yetkilerinden bilgi aldı.

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Shi Ruilin, Nizip'in Belkıs Köyü sınırları içerisinde Fırat Nehri'nin kıyısında yer alan ve tarihi M.Ö.300 yılına dayanan Zeugma Antik Kenti'ni ziyaret etti ve kazı yapan arkeolog ekibinden bilgiler aldı.

Müsteşarı Shi Ruilin son olarak Fırat Nehri üzerinde yer alan Birecik barajında bir tekne turu yaptı. Bir tarafı Gaziantep bir tarafı Şanlıurfa sınırlarında yer alan barajın etrafında tarihi yerleri görme fırsatı yakalayan Shu Ruilin, Şanlıurfa sınırlarında yer alan Halfeti, Gaziantep sınırlarında yer alan Rum Kale ve Erenköy'de hatıra fotoğrafları çektirdi.cri türk
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER