Ankara
13:36

TR | CH | EN   
Pekin
18:36


İlk 8 ayda Çin in dış yatırımı hızla gelişti

Çin Ulusal İstatistik Bürosu sanayi, tüketim ve yatırım dahil olmak üzere ağustos ayına dair ulusal ekonomik faaliyetlerde ana göstergeleri açıkladı. İlk 8 ayda Çin'in dış ticareti ve yatırımı hızla gelişti ve döviz rezervleri arttı.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu Sözcüsü Fu Linghui, bugün düzenlenen basın toplantısında, ağustos ayında Çin ekonomisinin genel olarak istikrarlı seyrettiğini kaydetti.

Açıklanan verilere göre, ilk 8 ayda Çin'in belirlenmiş büyüklüğün üzerindeki sanayi katma değeri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde yüzde 5,6 arttı, yüksek teknolojik imalat endüstrisi yüzde 8,4 büyüdü. Yabancı sermaye ve Hong Kong, Makao ve Taiwan şirketlerinin yatırımı yüzde 1,3 yükseldi.

Öte yandan ilk 8 ayda Çin'in perakende tüketim mal satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,2 ve sabit kıymet yatırımı yüzde 5,5 arttı.

Bunun yanı sıra, ocak ile ağustos aylarında Çin'in ithalat ve ihracat hacmi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,6 yükseldi. İhracat hacmi ise yüzde 6,1 arttı. Çin'in Avrupa Birliği (AB) ve ASEAN gibi bölgelerle ve Kuşak ve Yol ülkeleriyle arasındaki ithalat ve ihracat hızla büyüdü.

İlk 8 ayda, Çin'in fiilen değerlendirdiği dış yatırım geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,9 fazla oldu. Ağustos ayındaysa yüzde 3,6 olarak ölçüldü.

Fu Linghui, bu yıl uluslararası ekonomik ortamın karmaşık ve değişken olduğunu ve küresel ekonomik büyümenin yavaşladığını belirterek, ekonomide gerileme baskısıyla karşı karşıya bulunulduğunu ifade etti.

Ancak genel olarak Çin'in endüstriyel yükselişi için iyi bir dönemde bulunduğunu ve ekonominin iç motivasyonunun arttığını dile getiren Fu Linghui, beklenen yıllık kalkınma hedeflerine ulaşmak için gerekli koşullara ve güvene sahip olduklarını kaydetti.

Uzmanlar, Çin ekonomisinin kaliteli kalkınma rotasına girerken büyüme hızının yavaşlamasının ekonomide yapısal ayarlamanın mutlak sonucu olduğunu ve bugün açıklanan göstergelere göre ekonomi yapısının iyileşmeye devam ettiğini belirtiyor.

Uzmanlara göre, geçen 8 ayda istikrarlı şekilde büyüyen Çin ekonomisi kendi dayanıklılığını ve potansiyelini dünyaya gösterdi. Bu başarı, Çin hükümetinin aldığı, işletmelerin vergi yükünü azaltma gibi önlemlere bağlıdır. Ayrıca Çin işletmelerinin inovasyon gücünü artırmada ısrar etmeleri, ulusal ekonominin kaliteli büyümesine güç kattı.

Uzmanlar, dünya ekonomisinde belirsizlikler sürerken, Çin'in gelecekte makro politikaların devamlılığını ve istikrarını koruyup kaliteli kalkınma gerçekleştirmeye ve dünya ekonomisine güç katmaya devam edeceği görüşünde. cri türk
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER