Ankara
07:26

TR | CH | EN   
Pekin
12:26


Çin, hızlı tren ve nükleer santralde dış işbirliğini artıracak

06.02.2015 CRI Türkiye - Çin Başbakanı Li Keqiang, geçtiğimiz hafta yaptığı bir konuşmada, hızlı tren, nükleer santral ve inşaat donanımları alanlarında ihracatın artırılması için yabancı ülkelerle işbirliğinin yoğunlaştırılacağını söyledi.

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkan Yardımcısı Wang Xiaotao, Başbakan Li'nin konuşmasını şöyle değerlendirdi:

"İlk olarak, uluslararası demiryolu ve nükleer santral piyasasını geliştireceğiz. İkinci olarak, müteahhitlik alanında işbirliği ve dış yatırımlar sayesinde telekomünikasyon, elektrik üretimi, inşaat makineleri ve gemi üretimi alanlarındaki donanımların ihracatını artıracağız. Çinli şirketlerin, yabancı şirketleri satın almaları suretiyle dışarıda Ar-Ge merkezleri kurmalarına destek vereceğiz. Üçüncü olarak, Çinli şirketleri yabancı ülkelerde çelik, metal, inşaat malzemeleri ve tekstil sektörlerini geliştirmeye ve fabrikalar kurmaya teşvik edeceğiz."

Wang Xiaotao, bunun yanında, Çinli şirketlerin ihracatı artırmasına destek vermek için finans yardımı da sağlanacağını, yatırım risklerinin azaltılması için dış yatırımlara denetimin yoğunlaştırılacağını söyledi.

Wang, uluslararası piyasaya giren Çinli şirketler arasında haksız rekabet yaşanmaması için bu konuya dönük yönetimi de güçlendireceklerini kaydetti.

İhracat hızla yükseliyor

Elde edilen verilere göre, 2014 yılında Çin'in donanım üretimi alanındaki ihracatı 2,1 trilyon yuanı bularak, ülkenin toplam ihracat gelirinin yüzde 17'sini oluşturdu.

Elektrik üretimi, telekomünikasyon, petro-kimya endüstrisi ve sivil uçak alanlarındaki donanım ihracatı büyük hızla yükseldi. Özellikle, Çin'in demiryoluna ilişkin donanımları 80'den fazla ülkeye ihraç edildi.

2014 yılında Çin'in lokomotif ve vagon ihracatı da 4 milyar doları bularak uluslararası piyasada yüzde 10'luk pay oluşturdu.

Çinli şirketlerin dış ülkelerde inşa ettiği demiryollarının toplam uzunluğu da 10 bin kilometreyi aştı.

Meksika'daki hızlı tren projesinin rafa kaldırılmasından üzüntü duyduğunu belirten Wang, yüksek kalite ve düşük fiyat niteliklerine sahip Çin'in projesinin, uzun vadeli olarak uluslararası piyasada da parlak bir geleceği olacağını ifade etti.

Hızlı tren projesinin yanı sıra, Çin'in nükleer santral teknolojisi de tüm dünyanın dikkatini üzerine çekiyor. Çin, Arjantin ve Pakistan ile nükleer santral alanında işbirliği başlattı. Wang Xiaotao, bu konuda şunları söyledi:

"İlk olarak, yurtiçindeki nükleer elektrik şirketlerinin işbirliği yaparak, yabancı ülkelerle yeni işbirliği modeli bulmaları gerekiyor. İkinci olarak da yurtiçindeki nükleer santrallerin inşa sürecini hızlandıracağız, kendi nükleer teknolojimizi mükemmelleştireceğiz ve rekabet gücümüzü yükselteceğiz. Son olarak ise Çinli şirketlerin uluslararası piyasayı geliştirmesi için uygun koşullar yaratacağız."




HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER