Ankara
22:06

TR | CH | EN   
Pekin
03:06


Xi Jinping, Henan da incelemelerde bulundu..

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 16-18 Eylül günlerinde Henan eyaletininde incelemelerde bulundu.

Xi, yerel yönetimden, yeni kalkınma düşünceleri hayata geçirerek, eyaletteki ekonominin sürdürülebilir ve sağlıklı büyümesini ilerletirken, toplumsal uyum ile istikrarı da korumasını talep etti.

Henan eyaletinde devrim açısından büyük öneme sahip yerler bulunuyor. Peki, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bu yana geçen 70 yılda, Henan'daki "eski devrim bölgelerinde" yaşayan halkın yaşam koşulları nasıl değişti? Cumhurbaşkanı Xi, bölgedeki durumu görebilmek için Xinxian ilçesine bağlı Tianpu kasabasını ziyaret etti. Kasabadaki köylerde, son yıllarda devrim dönemi meraklıları için "kızıl turizm"in geliştirilmesi, köylülerin yoksulluktan kurtarılmasına yardımcı oluyor. Xi, kasaba ziyareti esnasında yaptığı konuşmada, kasabada turizmin eski bina ve konutların korunması temelinde geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Xi, 17 Eylül'de Dabieshan dağlık bölgesindeki en yoksul ilçelerden Guangshan'ı ziyaret etti. Çay tarlasında yaptığı incelemede Xi, çay yetiştirmenin ve çay tohumu yağı ürünleri işlemenin, ekonomik büyümeyi ilerleten, köylülerin gelirlerini arttıran ve ekolojik ortamı koruyan verimli bir faaliyet olduğunu söyledi. Xi, hem şirketlerin, hem de köylülerin bu iş alanından yararlanmasını arzuladığını belirtti.

Guangshan ilçesindeki 145 haneli Dongyue köyünde 585 kişi yaşıyor. Köy geçen yıl yoksulluktan tamamen kurtarıldı. Köy ekonomisinin gelişimi konusunda öneride bulunan Xi, tarım ürünlerinin satış kanallarının zenginleştirilmesi ve köylülerin gelirlerinin arttırılması için e-ticaret ile kargoculuğa ağırlık verilmesi gerektiğini ifade etti. Xi, kaynak tasarrufu ve çevre korumanın önemine de vurgu yaptı.

Xi, ziyaret esnasında Zhengzhou Kömür Madenciliği Makineleri Grubu gibi yüksek teknoloji şirketlerini de gezdi. Şirket 60 yıllık gelişme sürecinde, küresel çapta kömür madenciliği teknolojisi hizmeti sunmayı başardı. Şirket ayrıca, önde gelen uluslararası otomobil firmalarının yedek parçalarını da üretiyor. Xi, şirketteki gezisinden sonra yaptığı değerlendirmede, reel ekonominin Çin'in kalkınması ve stratejik avantajlar oluşturulması için önemli bir destek noktası olduğunu ve üretim endüstrisinin ise reel ekonominin zemini anlamına geldiğini vurguladı.

Xi, "Çin, dünyanın en büyük üretim endüstrisine sahip. Teknolojik ve endüstriyel inovasyonla endüstri zincirinin seviyesinin yükseltilmesi gerekir." dedi.

Xi Jinping, "Çin'in ana nehri" olarak adlandırılan Sarı Nehir temasıyla hazırlanan müzeyi de ziyaret etti. Sarı Nehir medeniyetinin gelişimi, selle mücadele ve havza ekolojisini koruma konularında bilgi aldı. Son yıllarda birçok defa Sarı Nehir kıyısını ziyaret eden Xi, ekolojik ortamı koruma ve bölgesel kalkınmayla ilgili talepler ileri sürdü. cri türk 20.09.2019 Cuma
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER