Ankara
21:49

TR | CH | EN   
Pekin
02:49


G-20 Maliye Bakanları ve MB Başkanları Toplantısı sonlandı

G-20 Maliye Bakanları ve MB Başkanları Toplantısı sonlandı

11.02.2015 CRI Türkiye - G-20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı dün İstanbul'da sona erdi.

Toplantıda yayımlanan ortak bildiride, küresel ekonomiyi canlandırmak için gereken önlemlerin alınacağı taahhüdünde bulunuldu. Bildiride, ayrıca üye ülkeler aralarındaki işbirliğini güçlendirerek, terör örgütlerinin finans kaynaklarını kesmeye çağırıldı.

İki gün süren toplantıda, mevcut küresel ekonomik durum, güçlü, sürdürülebilir ve dengeli büyüme için genel çerçeve, yatırım ve altyapı tesisleri, uluslararası finansal çerçeve, finansal reform ve uluslararası vergi işbirliği gibi konular ele alındı.

Babacan: Küresel ekonomide hâlâ kriz var

Türkiye Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında, şu anda küresel ekonomik büyümenin dengesiz bir durumda olduğuna dikkat çekerek, tarafların G-20 Zirvesi'nde ileri sürülen güçlü, sürdürülebilir ve dengeli büyüme hedefine ilişkin taahhütleri yerine getirmeleri, istihdamı artırmaları ve ekonomik büyümeyi pekiştirmeleri gerektiğini ifade etti.

Babacan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Küresel ekonomiye bakıldığında bazı gelişmiş ekonomilerin durumu geçen yılın başına göre iyileşti. Bu, bizim için iyi bir haber. Yeni kalkınan ekonomiler de büyük potansiyele sahip. Gelişmekte olan ülkeler ve yeni kalkınan ekonomilerin büyüme hızı, gelişmiş ekonomilerinkinden daha yüksek. Ancak şunun farkında olmalıyız: Küresel ekonomide yine de birçok kriz var."

"Anahtar kelime: Taahhütleri yerine getirmek"

Petrol fiyatlarındaki düşüş, jeopolitik krizlerin yol açtığı bölgesel ekonomik sıkıntılar ve Yunanistan'ın borç krizi gibi sorunlara yönelik Ali Babacan, G-20 ülkelerinin ekonomiyi canlandırmak için gereken para ve maliye politikalarını uygulayacaklarını ifade etti.

Üye ülkelerin taahhütlerini yerine getirmelerinin ekonomik büyümeyi hızlandırmak için bir anahtar olduğunu dile getiren Ali Babacan, sözlerine şöyle devam etti:

"Küresel ekonomik büyüme hedefimiz 2018 yılına dek 2,1 puanlık artış. Bu nedenle, bu yılın anahtar kelimesi, taahhüdü yerine getirmek olmalı. Taahhüdünde bulunduğumuz plan ve tedbirlerin tamamen yerine getirilmesi durumunda, küresel ekonomi daha hızlı bir şekilde canlanabilecek."

"Terör örgütlerinin varlıkları dondurulmalı"

Öte yandan, git gide ciddileşen terörizm tehdidine ekonomik darbe vurmak da son G-20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı'nın gündem maddelerinden biri oldu. Ali Babacan, bu konuda şunları söyledi:

"Şu anda ortaklaşa yüzleştiğimiz terörizm tehdidi sorunu için daha sıkı işbirliğinde bulunacağız, üye ülkeleri gerekli önlemleri alarak istihbarat sağlamaya, terör örgütlerinin varlıklarını dondurmaya çağırıyoruz."

Diğer yandan, toplantıda yayımlanan ortak bildiriye göre, üye ülkeler verimli ve zamanında olarak G-20'nin kapsayıcı büyüme stratejisini hayata geçirme taahhüdünde bulundu.

Üyeler, ayrıca kapsamlı bir hesap verebilirlik değerlendirme çerçevesini oluşturmayı kabul etti.

Toplantıya katılan Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, toplantının ardından yaptığı yazılı açıklamada, IMF'nin G-20'nin Brisbane Eylem Planı'nın yerine getirilmesi, küresel büyümenin yükseltilmesi ve önümüzdeki dört yıl boyunca milyonlarca yeni iş imkânı yaratılması için bulunduğu taahhütleri desteklediğini dile getirdi.

Çin Maliye Bakan Yardımcısı Zhu Guangyao ve Çin Halk Bankası Başkan Yardımcısı Yi Gangshuai'nin başkanlığındaki Çin heyeti de toplantıya katıldı.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER