Ankara
18:32

TR | CH | EN   
Pekin
23:32


Çapan: Xi nin konuşması dünyaya ciddi mesajlar verdi

Türkiye-Çin Dostluk Vakfı Başkanı Hasan Çapan, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in dün düzenlenen askerî geçit töreninde yaptığı konuşmada dünyaya önemli mesajlar verdiğini belirtti.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıl dönümü dün başkent Beijing'de düzenlenen görkemli törenlerle kutlandı.

Türkiye'den uzman ve akademisyenler, 70. yıl kutlamalarını ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in askerî geçit töreninde yaptığı konuşmayı değerlendirdi.

Türkiye-Çin Dostluk Vakfı Başkanı Hasan Çapan, Xi Jinping'in cümlelerinin çok önemli olduğuna işaret ederek, "'Çin'in ulusal birliğini kimse bozamaz' cümlesi, dünyaya ciddi bir mesajdı. Çok anlamlıydı bu, (Xi) doğru ve gerçek olan bir şeyi söyledi." dedi.

Türk-Çin Ticaret İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Başkanı İhsan Beşer ise yaptığı değerlendirmede, Çin'in son yıllarda her alanda gözle görülür başarılar elde ettiğini dile getirdi.

İhsan Beşer, "Xi Jinping'in yaptığı konuşmaya Çin Rüyası damga vurdu. Türkiye'de yapılan kutlamalarda da Ankara Büyükelçisi Deng, Çin Rüyası'na atıfta bulunmuş, hep beraber ulus olarak Çin Rüyası'nı gerçekleştirmek için çalıştıklarını ifade etmişti." diye konuştu.

Beşer, Çin ile Türkiye arasındaki iş birliğinin büyük bir ivme kazandığını, her geçen gün daha iyiye gittiğini sözlerine ekledi.

Hacı Bayram Veli Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Giray Fidan, yaptığı değerlendirmede, Cumhurbaşkanı Xi'nin dile getirdiği insanoğlu için ortak kader topluluğu kurulması ifadesinin büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

Fidan, "İnsanoğlu için ortak kader topluluğu, Çin'in tüm dünyaya ve tüm insanlığa bakışını yansıtıyor. Bu, ayrıca ortak kalkınma eğilimidir." ifadelerini kullandı. cri türk
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER