Ankara
07:24

TR | CH | EN   
Pekin
12:24


Dijital ekonomi Çin in büyümesindeki yeni dinamo

Yüz tanıma sistemiyle ödeme, akıllı ev gereçleri, anında tıbbi görüntüleme ve teşhis ekipmanları… Bu sayılanlar, Çin'in Wuzhen kentinde düzenlenen 6. Uluslararası İnternet Konferansı'nda sergilenen yüksek teknolojik sonuçlardan yalnızca birkaçı.

Söz konusu konferansta, "2019 Çin'de İnternetin Gelişimi" isimli bir rapor yayımlandı. Raporda, geçen yıl dijital ekonominin gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde 34,8'ini oluşturarak, Çin'in ekonomik büyümesinin yeni dinamosu haline geldiği vurgulandı.

Bu yıl, internetin doğuşunun 50'inci ve Çin'in internete tam olarak erişiminin 25'inci yıldönümü. Dijital ekonomi, büyük veri, nesnelerin interneti, mobil ödeme ve yapay zekâ gibi teknolojilerin önderliğinde Çin toplumunun her alanına girerek hem Çin'in kalkınma çehresini hem de halkın günlük yaşamını derinden etkilemeye başladı. "2019 Çin'de İnternetin Gelişimi" raporuna göre, dijital ekonominin boyutu geçen sene 31,3 trilyon yuana ulaşarak, bir önceki yıla göre yüzde 20,9 arttı.

Dijital teknolojinin sanayileşmesi, Çin'de bilişim ve telekomünikasyon endüstrisinin gelişmesine hız veren en önemli faktörlerden biri. Bilişim alanındaki teknolojik avantajlar ekonomik ve endüstriyel avantajlara dönüştürülerek, elektronik bilgi üretimi endüstrisi, telekomünikasyon, bilgisayar yazılımı ve bilgi teknolojisi hizmeti gibi alanları kapsayan bir bilişim ve telekomünikasyon endüstrisi hızlı şekilde geliştiriliyor. Çin'in 5G teknolojisindeki Ar-Ge seviyesi de dünya çapında ilk sıralarda yer alıyor. Küresel sıralamanın ilk 10'unda bulunan internet şirketlerinden üçü Çin'den geliyor.

Sanayinin dijitalleşmesi de Çin ekonomisinin büyüme tarzındaki dönüşüme itici güç sağlıyor. Çin'de sanayinin dijitalleşmesiyle gerçekleştirilen piyasa hacmi geçen yıl 24,9 trilyon yuanla, ülkedeki dijital ekonominin yaklaşık yüzde 80'ini teşkil etti.

Öte yandan, dijital ekonomi Çin'de giderek daha fazla iş fırsatı yaratıyor. Ülke çapında haziran ayı itibarıyla 639 milyon online alışveriş gerçekleştirildi. Online alışverişin yanı sıra, paylaşım ekonomisi ve sanal ortamda canlı yayının gelişmesiyle birlikte, geçen yıl dijital ekonomi alanında 191 milyon istihdam sağlandı. Bu da yıllık toplam istihdamın yüzde 24,6'sına denk düşüyor.

Ayrıca, dijital ekonominin geliştirilmesi, Çin ekonomisinin küresel rekabet gücünün arttırılmasına büyük katkı sağladı.

Başta ABD, Almanya ile İngiltere olmak üzere birçok ülke, bilimsel ve teknolojik devrimle endüstriyel devrim fırsatlarını değerlendirerek, dijital ekonomisini geliştirmek, ekonomik büyüme ivmesini arttırmak, uluslararası ticaret ve yatırım seviyesini yükseltmek için çabalıyor.

Çin'e bakılınca, tek taraflılık ile ticari korumacılığın artması ve küresel ekonomi üzerindeki aşağı yönlü baskının yükselmesi karşısında, Çin ekonomisi yüksek hızlı büyümeden yüksek nitelikli büyüme dönemine giriyor. Çin aynı zamanda, geleneksel emek yoğun ürünlerin küresel payının düşmesi sorunuyla da karşı karşıya bulunuyor. Dolayısıyla Çin, teknolojik inovasyon yeteneklerini geliştirmeyi ve internet, yapay zekâ ile reel ekonominin derin şekilde entegrasyonunu ilerletmeyi amaçlayarak, dijital ekonominin gelişimini hızlandırıyor. Bu adım, büyük piyasaya sahip olmanın verdiği avantajların tam anlamıyla geliştirilmesine yardım etmenin yanı sıra, Çin ekonomisinin küresel rekabet gücünün arttırılmasında da önemli bir rol oynayacak.cri türk
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER