Ankara
08:38

TR | CH | EN   
Pekin
13:38


Çin, dünyada barış ve gelişmenin sağlanması için daha büyük katkılarda bulunacak

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ülkenin kuruluşunun 70. yıl dönümü dolayısıyla Beijing'de düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Çin'in barışçı kalkınma yolunu izleme kararlılığının sarsılmaz olduğunu belirtmiş ve dünya ülkelerine barışçı kalkınma taahhüdünde bulunmuştu.

Xi'nin konuşması, diplomatik sözler ve kısa vadeli bir politika değil, ülkenin şaşmaz bir stratejik seçeneğidir.  Xi Jinping bu konuşmasıyla, bütün Çinli vatandaşlar ile dünya ülkelerine, geleceğe yönelik özgüven ve kararlılık mesajı verdi.

Barışçı kalkınmanın gerçekleştirilmesi için, tüm Çin vatandaşlarının dayanışma içinde çaba harcaması durumunda, ülkenin uluslararası toplumdaki statüsüne hiç kimse zarar veremeyecek ve hiç kimse ülkenin gelişmesine engel olamayacaktır.

Barışçı kalkınma yolunu izleyen ve çifte kazanca dayalı iş birliği ilkesini benimseyen Çin, dünyada barış ve gelişmenin sağlanması için daha büyük katkılarda bulunacak.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping törende Çin ulusunun bağımsızlığı, halkın kurtuluşu, devletin refahı ve halkın mutluluğu için hayatını feda eden ölümsüz devrimci önderler ile şehitlere en derin saygılarını ifade etmiş ve Çin'in kalkınmasını destekleyen tüm yabancı dostlara yürekten şükranlarını sunmuştu.

Xi, sosyalist Çin'in dünyanın doğusunda dikildiğini ve hiçbir gücün Çin'in konumunu sarsamayacağını kaydederek, "Kimse Çin ulusunun ilerlemesini engelleyemez." açıklamasını yapmıştı.

"ÇKP'NİN KURULMASI ÇİN'İN TRAJİK KADERİNİ DEÐİŞTİRDİ"

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun, modern tarihte Çin'in yoksul ve trajik kaderini tamamen değiştirdiğine ve Çin ulusunun yeniden canlanma yolunda ilerlediğine işaret eden Xi Jinping, 70 yılda Çin'de tüm etnik gruplara mensup vatandaşların birlikte çaba harcayarak dünyayı şaşırtan büyük başarılara imza attıklarını da vurguda bulunmuştu.

Xi konuşmasında, Çin'in gelişme sürecinde Çin Komünist Partisi'nin liderliğinin kararlılıkla izlenmesi gerektiğinie dikkat çekmiş ve halkı ülkenin sahibi olarak görerek Çin'e özgü sosyalizm yolunun izlenmesinin öneminin de altını çizmişti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ana vatanın tamamen birleşmesi için tüm Çin vatandaşlarının ortak çaba harcamaya devam etmeleri çağrısı yapmıştı.

"ÇİN'İN GELECEÐİ DAHA GÜZEL OLACAK"

Xi Jinping, Çin'in geçmiş başarılarının insanlığın tarih kitabında kaydedilmiş olduğunu, Çin'in bugününü halkın eliyle yaratmakta olduğunu ve Çin'in geleceğinin daha da güzel olacağını belirterek, tüm parti, ordu ve etnik grupların daha sıkı bir dayanışma halinde ülkeyi güçlendirmeye devam etmesi ve Çin'in kalkınmasını gerçekleştirmek için ortak çaba göstermesi mesajını paylaşmıştı. cri türk
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER