Ankara
14:10

TR | CH | EN   
Pekin
19:10


Çin in geleneksel Han kıyafetine yurt dışında ilgi

Eski Çincede Hanbiuk olarak bilinen Hanfu, Han etnik grubunun geleneksel kıyafetidir.

Han kıyafetinin geçmişi, Han Hanedanı'na (MÖ 202-MS220) dayanıyor. Son dönemde, Hanfu dünya çapında da büyük ilgi görmeye başladı.

Londra'da yaşayan Ding Ding adlı öğretmen de Han kıyafetini yurt dışında tanıtanlardan biri.

Shanghaili Ding Ding, "Yurt dışında yaşamak, bazen kendi kimliğinizi kaybettiğinizi hissettiriyor. Biz kimiz? Nereye gideceğiz? Han kıyafeti giymek bu konuda yönümü çizmemi sağlıyor." diyor.

35 yaşındaki Ding Ding, 2014'te İngiltere'deki Han Kültürü Derneği'ne katıldı. 2007'de kurulan Han Kültürü Derneği, İngiltere'de Çin kültürünü anlatmayı ve tanıtmayı amaçlıyor. Ding Ding, 2016 yılında ise derneğin başkanlığına seçildi.

Hanfu giydiğinde aldığı övgülerin kendisi için hem mutluluk hem de gurur kaynağı olduğunu söyleyen Ding Ding, görüşlerini "Yabancı meslektaşlarımın övgüsü, geleneklerimizin de kabul gördüğünü ortaya koyuyor. Bu, Çin'in geleneksel müziğini ve âdetlerini, giyim kültürünün ardında yatan kültürü daha derin şekilde anlamalarına da yardımcı oluyor." diye aktarıyor.

Dernek, Çin'in bayramları esnasında da kültürel etkinlikler düzenliyor. Bunun yanında çay seremonisi, geleneksel çalgılar ve ritüellerle ilgili dersler veriliyor. Her etkinliğe ortalama 20-40 kişi katılıyor.

Dernek, geçtiğimiz eylül ayında Londra'daki Potters Fields Park'ta düzenlenen Çin Yemekleri Festivali sırasında Han kıyafetlerini sergiledi. Geleneksel kıyafetleri tanıtmak için kurulan stantta ziyaretçiler Hanfu deneyerek fotoğraf çektirdi.

Dünya genelinde, Ding'in başkanlığını yürüttüğü Han Kültür Derneği'ne benzer faaliyetler yürüten çok sayıda organizasyon yer alıyor.

Sydney Hanfu Derneği'nin eski başkanı Jiang Li, Han kıyafetlerinin Çin kültürünün "en erişilebilir öğesi" olduğu kanısında.

Guangzhoulu Jiang Li'ye göre, geleneksel müzik çalgıları, hat sanatı ve geleneksel resimlerin büyük bir çabayla öğrenilmesi gerekiyor; ancak Han kıyafetini ise sadece giymek yeterli.

Derneğin Sydney Park'ta düzenlediği ve yaklaşık 50 kişinin sahne aldığı etkinliği 200'den fazla kişi izledi. Katılımcılar, Han kıyafetlerini giydi ve kültürel ritüelleri uygulamaya çalıştı.

Bunun yanında, dernek üyeleri Çin'in Güz Ortası Bayramı sırasında Ay'a ibadet ediyor, Fener Festivali'nde bilmece çözme gibi geleneksel oyunlar oynuyor.

8 yıldır yurt dışında yaşayan Jiang Li, Hanfu giyerek ve derneğin faaliyetlerine katılarak memleket hasretini gidermeye çalıştığını, bununla ayrıca kendi kültürel kimliğini de pekiştirdiğini söylüyor.

Jiang Li, Avustralya'da yaklaşık 2 bin Hanfu meraklısı bulunduğunu, etkinliklere katılımın yoğun olduğunu dile getiriyor.

Hanfu, Malezya'da yaşayan Çinliler arasında da çok popüler. 44 yaşındaki Kong Chee Huat, on yıl önce beş arkadaşıyla birlikte Kuala Lumpur'da bir kulüp kurdu.

Kong, Kuala Lumpur gibi farklı kültürlerin kaynaştığı bir yerde yaşadıklarını, Çinli kimliğini açıkça gösteremediklerini fark ettiklerini söylüyor ve ekliyor: "Hintler ve Malezyalılar, festivallerinde geleneksel kıyafetlerini giyiyorlar, ancak bize ait bir kıyafet yok. Bu yüzden geleneğimizi yeniden canlandırmak istiyoruz." diyor.

Kong ve arkadaşları, 2008 yılından bu yana her eylül ayında Çin Kültür Kampı'nı düzenliyor.

Yaklaşık 150 katılımcı, Hanfu giyerek, Yijing (Değişimler Kitabı) gibi Çin klasiklerini okuyor, birlikte geleneksel sanat ve ritüelleri tatbik ediyor.

Kong, "Benim atalarım Çin'den geldi. Çin, öteden beri bir ritüel devletidir." diyor.

Etkinliklerde, Malezya'da yaşayan Çinliler için antik Çin giyim kültürü hakkında bilgiler sunuluyor, terzilik ve okçuluk eğitimleri veriliyor.

Kong, Bahar Bayramı'nda atalarının yaptığı gibi minderlerin üzerinde diz çöktüklerini ve bayram sofrası kurduklarını hatırlatarak, bu etkinlikler nedeniyle daha fazla insanın Çin'in geleneksel kültürüne ilgi göstereceğine inandığını belirtiyor. cri türk
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER