Ankara
23:16

TR | CH | EN   
Pekin
04:16


Çin Uluslararası İthalat Fuarı başladı

Çin Uluslararası İthalat Fuarı (CIIE) salı günü Shanghai kentinde kapılarını açtı. Açılışa Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile birlikte Çinli üst düzey liderler katıldı. Macron, CIIE'ye katılan ilk Batılı lider olarak kayıtlara geçecek. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) fuara üst düzey katılım göstermeyeceğini beyan etse de Amerikalı çok sayıda şirket fuara büyük ilgi gösteriyor. Asya'nın önemli ülkelerinden Japonya da fuarda en büyük sergi alanını ayırttı.

 CIIE'nin düzenlenmesi, Çin'in daha fazla dışa açılma politikasının bir kanıtıdır. Çin gerçek iradesi başından bu yana küreselleşme dalgasına katılmak ve ekonomisini dış dünya ile bütünleştirmek oldu. Çin'in artan tüketici talebi ülkenin ithalatı artırmaya devam ettirmesine de vesile oldu. Kimi Batılı çevreler CIIE'yi ciddiye almıyor ve fuarı "siyasi gösteri" olarak görüyor. Bu Çin'in ne kadar az anlaşıldığının bir kanıtıdır. Doğrudur, tören düzenlemek Çin'de teşvik yaratmak bakımından özel bir öneme sahip. Lakin, CIIE aynı zamanda Çin hükümetinin yabancı işletmeler için inşa ettiği dev bir pazar olarak öne çıkıyor. Söylemeye gerek yok, yabancı şirketlerin Çin pazarındaki kapsamlı rekabet gücünü artırması gerekiyor. Çin'de endüstrinin gelişmesiyle birlikte, ülke dünya dünyadaki en eksiksiz üretim sistemini kurmuş ve ürünlerin kalitesini sürekli geliştirmiştir. Dolayısıyla yabancı ürünleri farkına varması gereken şey şudur: Çinli tüketicilere çekici hale gelmesi giderek zorlaşıyor.

NEDİR BU YENİ FENOMEN?

Son zamanlarda garip bir fenomen olarak ortaya çıktı: Ülkelerin girişimcileri CIIE'ye aktif olarak katılarken kimi ülkelerin siyasetçileri Çin'i eleştirmeye devam ediyor. Bu aslında Batı kamuoyunun egoist doğasını ortaya koydu. Çin halkı bunu ciddiye almak zorunda değil. Bu tepkileri önemsemekten ziyade Çin'in kendi işini yapması daha fazla önem taşıyor.

Bu tip fuarların genişletilmesi, Çin karşılıklı yarar, kazan-kazan, ilişkisini teşvik etmesinin bir sonucudur. Dünya Çin'in yabancı şirketlere CIIE aracılığı ile yardımcı olmasını memnuniyetle karşılıyor. Amerikalı şirketler de benzer şekilde hükümetlerine rağmen bu listeye dâhil oldu.

ÖNYARGILAR ZAMANLA YIKILACAK

Macron'un katılımı ve fuardaki Amerikan girişimlerinin artması CIIE'nin canlılığını gösteriyor. Fuar daha saygın hale gelecek, benzeri görülmemiş bir başarı elde edecek ve devasa bir yayılma diplomatik etki yaratacaktır.

Çin için en önemli şey ekonomisini daha da iyileştirmek ve tüketimin ekonomik büyümeye katkısını arttırmaya devam etmektir. Tüketimi artırmak, Çin'in dünya ticaretindeki pozisyonunu temelden değiştirecek ve dış dünyanın Çin ile olan bir ticaret savaşıyla mücadele etmek için kozlarını yitirmesini sağlayacaktır. Fuar elbette ekonomik bir meselenin yanı sıra, aynı zamanda derin bir uluslararası politik öneme sahip. Fuarlar konusunda ısrar etmeliyiz. Bunu yaptıkça, uluslararası kamuoyunda Çin'e yönelik tutumlarında değişiklikler göreceğiz. Bu değişiklikler, güven tazeleyecek, pozitif ve yapıcı olacaktır.cri türk
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER