Ankara
19:39

TR | CH | EN   
Pekin
00:39


Modern Çin in gelişimi samimi liderliğe dayanıyor..

Çin, 5000 yıldan fazla bir süredir küresel haritada olmasına rağmen, modern Çin'in kuruluşu 1 Ekim 1949'da Mao Zedong önderliği altında gerçekleşti. Mao, Çin tarihini değiştiren efsanevi bir karakterdi. Mao'nun vefatından sonra liderliği, Deng Xiaoping devraldı. Deng sadece başarılı bir politik lider değildi, aynı zamanda açılım politikası konusundaki parlak fikrini sürdürmek için ekonomik zekâya sahipti.

1978'de ekonomik reformların başlamasından bu yana, Çin, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri haline geldi. Deng Xiaoping, ekonomik reformların arkasındaki isimdi. Reformlarla, özel ekonomik bölgeler (SEZ) ve serbest ticaret bölgeleri (FTZ) yarattı.

Çin'in SEZ'lerle ve FTZ'lerle olan deneyimi büyük ölçüde başarılı oldu. Çin'in ayak izlerini takip ederek, birçok ülke benzer ekonomik bölgeler oluşturdu.

Deng Xiaoping ile birlikte, Çin'in gelişmesinde önemli rol oynayan başka bir lider daha vardı. Çin Halk Cumhuriyeti'nin ilk başbakanı Zhou Enlai. İyi bir diplomattı ve ayrıca Çin dışişleri bakanı olarak görev yaptı. Diplomasi bilgeliği sayesinde Pakistan ile olan sınır sorununu dostane bir şekilde çözerek, her türlü sorunun diyalog yoluyla çözülebileceğinin bir örneğini oluşturdu. Başbakan Zhou, Çin'i dünyanın geri kalanıyla ilişkilendirmede hayati bir rol oynadı.

Modern Çin'in gelişimi temel olarak samimi liderliğe dayanıyor. Sonunda, Çin büyük liderlere sahip olduğu için çok şanslı. Bu liderler arasında şu anki Cumhurbaşkanı Xi Jinping, vizyon sahibi liderlerden biri. Xi sadece değişen dünyanın gerçek dinamiklerini anlamakla kalmıyor, aynı zamanda bugün dünyanın karşı karşıya olduğu siyasi ve ekonomik zorlukları görebiliyor.

70'inci yaşında Çin, yüksek gelirli bir ülke statüsünü kazanmaya, yoksulluğu ve açlığı ortadan kaldırmaya, gençliği için yeterli işleri yaratmaya ve sürdürülebilir büyümeyi başarmaya çalışan kritik bir aşamada. Bu çaba için Çin, hedeflerine ulaşmada yardımcı olan ihtiyatlı politikalar ortaya sunuyor.

Küresel ilişkilerde, Çin önemli bir rol oynayarak dünya ekonomisinin gelişmesine ve barışın teşvik edilmesine katkıda bulunuyor. Çin ile birlikte, bu dünyayı daha güvenli, müreffeh, güzel ve yaşanmaya değer hale getirebiliriz. cri türk
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER