Ankara
14:50

TR | CH | EN   
Pekin
19:50


Çinli turistlerin yurt dışı ilgisi

Çin'in Shanghai merkezli en büyük online seyahat acentesi Ctrip, kısa süre önce yayımladığı 2019 Milli Bayramı'nda seyahat eğilimleri perspektifi adlı belgede, şu ana kadar çok sayıda vatandaşın Milli Bayram için gezi rezervasyonu yaptıklarına dikkat çekerek, bu ürünlerin yüzde 60'lık kısmını ise yurt dışı gezilerinin oluşturduğunu bildirdi.

Ctrip'in uzmanları, ayrıca, bu yılki Milli Bayram süresince geziye çıkacak olan Çinli turist sayısının 800 milyonu bulacağını tahmin etti. Edinilen bilgilere göre, 2018 yılındaki Milli Bayram'da yurt içi gezi yapan Çin turist sayısı, 726 milyonu aştı. Bu sayı, 2017 yılına göre yüzde 9,43 oranında arttı. Elde edilen gelir ise yüzde 9,04 oranında artarak 599 milyar 80 milyon yuana ulaştı. Çinlilerin gezi heveslerinin sürekli artmasıyla birlikte, 2018 yılındaki geziye çıkma eğiliminin 2019 yılında da korunacağı, bu yılki Milli Bayram'da seyahate çıkmayı planlayan Çinli turist sayısının ise 800 milyona yaklaşacağı tahmin edildi. Online gezi acentelerinin resmi siteleri ve cep telefonlarındaki mobil uygumalar, Çinli turistlerin gezi bilgileri almaları ve gezi rezervasyon etmeleri için önemli yollar. Milli Bayram'da en çok turist gönderen ilk 20 kent ise Shanghai, Beijing, Guangzhou, Chengdu, Shenzhen, Nanjing, Hangzhou, Chongqing, Wuhan, Tianjin, Xining, Changsha, Hefei, Guiyang, Kunming, Xiamen, Zhengzhou, Xian, Shenyang ve Wuxi oldu. Bu gezilerin yüzde 60'lık kısmını ise yurt dışı seyahat oluşturduğu bildirildi. Ctrip şirketi, Milli Bayram'da geziye çıkmayı planlayanların mümkün olduğunca erken vize işlemlerini yaptırmaları önerisinde bulundu. Ctrip'in sağladığı bilgilere göre, İsrail'in vize işlem yapma süresi nispeten uzun, 27 iş gününü gerektiriyor. Yunanistan, Güney Afrika, Avustralya, Yeni Zelanda, İngiltere, Danimarka, İsviçre ve ABD'nin vizeleri ise 10 iş gününden önce yaptırılmalı.

TÜRKİYE'YE GELEN TURİST SAYISI ARTTI

Ctrip şirketi, grup halinde gezi yapan Çinli turistlerin Milli Bayram süresince en çok seçtikleri ilk 10 ülkenin Japonya, Tayland, İtalya, Rusya, ABD, Türkiye, Endonezya, Almanya, Avustralya ve İngiltere olduğunu bildirdi. Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından en son yayımlanan bilgilere göre, 2019 yılının ilk 5 ayında Türkiye'de ağırlanan Çinli turist sayısı yüzde 5,63 oranında artarak 167 bin 900'e ulaştı. Özellikle mayıs ayında Türkiye'ye gelen Çinli turist sayısı, yüzde 18,06 oranında artarak 41 bin 600'a ulaştı. Nitekim, 2017 yılında Türkiye'de ağırlanan Çinli turist sayısı, 2016 yılına göre 47,57 oranında artarak, 247 bine ulaşmıştı. 2018 yılının ilk yarısında "Sizi seyahate götürüyorum" adlı bir şarkının Çin'de yaygınlaşmasıyla birlikte, çok sayıda Çinli turist Türkiye'ye akın etti. Şarkının bestesi şöyle: Ben sizi romantik Türkiye'ye götürmek istiyorum. Sonra da birlikte Tokyo ve Paris'i gezeceğiz." Beste, aşka düşen bir erkek ve bir bayan arasındaki seyahat hikâyesini konu aldı. Aşıkların gezisinin birinci durağı olarak "Romantik Türkiye"yi seçmesi, Türkiye'nin zengin turistik kaynaklarına sahip olmasından kaynaklandı. Günümüzde sayısı her geçen gün artan Çinli turist, Pamukkale, Bergama, Efes ve Kapadokya gibi yerleri gezmeyi tercih etti. Bir Çinli turist, "Balon turuyla Kapadokya'nın panorama manzarasını görmek çok isterim" diye konuştu. Son aylarda Türkiye'deki gezi masraflarının düşmesi ve Türkiye'de Çin rüzgârının esmesiyle birlikte, Türkiye'ye giden Çinli turistlerin daha da artacağına kesin gözüyle bakılıyor.

ÇİNLİLERİN ADA SEYAHATİNE AYRI BİR SEVGİSİ VAR

Çin'de yurt dışı gezilerde adalara seyahat, gün geçtikçe daha çok turistin seçeneği haline geldi. 2019 Dünya Ada Gezisi Konferansı'nda yayımlanan rapora göre, Çinli turistlerin yurt dışı gezilerinin üçte biri adadan kaynaklandı. Ada seyahati artık yurt dışı gezilerin önemli bir parçası haline geldi. Çin Turizm Araştırma Enstitüsü tarafından verilen bilgilere göre, 2019 yılında yurt dışı gezi yapan Çinli turist sayısı yüzde 14 oranında artarak 81 milyon 290 bine ulaştı. Bu sayıyla hesaplandığında, aynı dönemde ada gezi yapan Çinli turist sayısı 20 milyonu aşmış durumda. Dünya genelinde 70 ada ülkesi veya bölgesi bulunuyor. Çin'in önde gelen online gezi acentesi Lvmama şirketi yayımladığı bir raporda, geçen yaz tatilinde Okinawa ve Maldivler gibi adalar Çinli turistlerin en çok tercih ettikleri ada destinasyonu oldu.

ÇİN, DÜNYANIN EN BÜYÜK YURT DIŞI GEZİ PİYASASI

Çin'de yurt dışı gezi organizasyonlarında yaşanan artış, hızlı ekonomik büyüme ve Çin vatandaşlarının gelirlerinin artması gibi unsurlar kaynaklanıyor. Çin Devlet İstatistik Bürosu resmi sitesinde kısa süre önce yer alan haberlerde, Çin'deki ekonomik büyüme hızının dünya ortalama seviyesinin çok üstünde olduğu, 2018 yılında Çin'in kişi başına düşen Gayri Safi Yurt İçi Hasılası'nın (GSYİH) 9 bin 470 ABD Doları olduğu bildirildi. Dünya Bankası tarafından verilen bilgilere göre, 1962 yılında Çin'in kişi başına düşen GSYİH'si sadece 70 dolardı. Bu sayı, 56 yıl içinde 134 kat arttı. Çin vatandaşlarının gelirlerindeki büyük artış, gezi yapma heveslerini alevlendirdi. Günümüzde, yurt dışı gezi yapan Çinli turist sayısı, dünya birinciliğini istikrarlı şekilde korudu. 1995-2017 döneminde yurt dışı gezi yapan Çinli turist sayısı 5 milyondan 143 milyona yükseltildi. Bu sayının ortalama yıllık artış oranı ise yüzde 17 oldu. Çin artık, dünyanın en büyük yurtdışı gezi piyasası haline geldi.

Çinli turistlerin yurt dışı gezilerinde gerçekleştirdikleri harcamalar da dünya birinciliğini yükseldi. 1995-2017 döneminde yaşam seviyesinin iyileştirilmesiyle birlikte, Çinli turistlerin yabancı ülkelerde yaptıkları gezi harcamaları da arttı. 1995 yılında Çinli turistler, gezi harcaması açısından dünya 25. sırasında yer alıyordu. Aynı yılda Çinli turistlerin yaptıkları gezi harcaması sadece 3 milyar 700 milyon dolardı. Bu sayı 2017 yılında 257 milyar 700 milyon dolara ulaşarak dünyanın birinci sırasına yer aldı. Yani 2017 yılındaki harcama, 1995 yılına 68,6 kat oldu. Yaşam seviyelerinin iyileştirilmesiyle birlikte, daha çok Çinli turistlerin yabancı ülkelerde gezi yapacağı, Çin'in yabancı ülkelerle ilişkilerinin yoğunlaşmasıyla ise, her gün daha çok yabancı ülkelerin Çinli turistlerin gezi destinasyon haline gelebileceği belirtildi. modern ipekyolu
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER