Ankara
13:29

TR | CH | EN   
Pekin
18:29


Kuşak ve Yol İnisiyatifi birçok konuda önemli rol oynuyor

Çinli uzmanlar, Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin güzergâhtaki ülkelerde sosyoekonomik gelişmeyi hızlandırmak ve Birleşmiş Milletler (BM) 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'ni hayata geçirmek gibi konularda önemli roller oynadığına dikkat çekti.

Çin Devlet Konseyi Kalkınma Araştırmaları Merkezi'nden Gao Shiji ile Çin Uluslararası Kalkınma Bilgileri Merkezi'nden Zhou Taidong gibi isimlerden oluşan bir grup Çinli uzman, dün Cenevre'de düzenlenen 8. BM Sanayi ve Ticaret ile İnsan Hakları Forumu'nda Kuşak ve Yol inisiyatifi hakkında bilgi verdi.

Uzmanların aktardığı bilgilere göre, Çin, Kuşak ve Yol çerçevesinde şu ana kadar 137 ülke ve 30 uluslararası örgütle 197 iş birliği belgesi imzaladı. Uzmanlar, bu sayede Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkelerdeki altyapı tesisleri inşasının geliştirildiğini, mal ve hizmet ticaretinin hızlandırıldığını, yatırımların arttırıldığını, daha fazla istihdam yaratıldığını ve ülkeler arasındaki kültürel temasların yoğunlaştırıldığını kaydetti.

Uzmanlar, Kuşak ve Yol çerçevesindeki iş birliği ortaklarının, istişare, ortak inşa ve paylaşım ilkeleri doğrultusunda, açık, yeşil, dürüst, nitelikli ve sürdürülebilir kalkınma sağlamayı, böylece halklara daha fazla yarar getirmeyi amaçladıklarını aktardı.

Çin'in diğer gelişen ülkelerle iş birliği ile teması yoğunlaştırmaya devam ettiğini vurgulayan uzmanlar, Çin'in ayrıca insanlık için kader ortaklığının kurulmasına daha büyük katkılar yapmaya hazır olduğunu vurguladı.

Uzmanlar son olarak, inisiyatifin güzergâhtaki ülkelerde sosyoekonomik gelişmeyi hızlandırmak, halkların mutluluğunu arttırmak ve BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'ni hayata geçirmek gibi konularda önemli roller oynadığını ifade etti.cri türk
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER