Ankara
07:19

TR | CH | EN   
Pekin
12:19


Makao 40 milyon turist bekliyor

Sadece 30 kilometrekarelik yüz ölçümüne ve 600 binden fazla nüfusa sahip olan Makao'nun bu yıl 40 milyondan fazla turisti ağırlanması bekleniyor.

1999'da Makao Çin'e döndüğünde senede sadece 7 milyon turist ağırlıyordu. Ancak 2018'de bu sayı 35,8 milyona çıktı ve bu yılın ocak-eylül aylarında 30 milyondan fazla turist Makao'ya seyahat etti.

Çin'in Makao Özel İdari Bölgesi Turizm Müdürü Wen Qihua, geçen 20 yılda Makao'da turizmin, ana kesimdeki hızlı ekonomik gelişmeden ve merkezi hükümetin politikalarından faydalandığını ifade etti.

2003'te Çin'in ana kesiminden Makao'ya bireysel turlar açıldı. Bölgesel Reform ve Kalkınma Planı'nda Makao ilk kez dünyanın turizm ve eğlence merkezi olarak belirlendi. Çin'in 12. ve 13. Beş Yıllık Kalkınma Planı'nda Makao'nun kalkınması için destek önlemleri özel bir bölüm halinde yazıldı.

2019'da Guangdong-Hong Kong-Makao Büyük Körfez Bölgesi Kalkınma Planı açıklandı.

Makao Özel İdari Bölgesi Turizm Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, 20 yıl önce Makao'daki otellerin toplam oda sayısı yaklaşık 9 bindi. Şu an 40 binden fazla oda bulunuyor ve yıllık ortalama doluluk oranı yüzde 90'ın üzerinde seyrediyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Turizm Örgütü'nün açıkladığı verilere göre, 2018'de Makao'nun turizm geliri 40,2 milyar Amerika Birleşik Devletleri (ABD) dolarını aştı ve bu sayı Asya-Pasifik bölgesinde 5. sırada ve dünyada 11. sırada yer aldı.

Wen Qihua, şehrin sadece bir turizm destinasyonu olmadığını, aynı zamanda Makao'nun yaşam, seyahat, eğlence ve istihdam için uygun bir yer olarak görüldüğünü de ifade etti.

2005'te Makao tarihi kenti Dünya Kültür Mirasları Listesi'ne dâhil edildi.

Bunun yanı sıra Makao, kendine özgü bayramlara ve kültürel unsurlara sahiptir. Makao'da Bahar Bayramı ve Ejder Kayığı Bayramı gibi Çin'in geleneksel bayramlarının yanı sıra Paskalya ve Noel gibi Batılı adetler de mevcuttur.

Geçtiğimiz yıldan başlayarak Alibaba'nın bulut bilişimi ve yapay zekâ teknolojisiyle Makao'nun turizmi geliştiriliyor.

2017'de Makao'da 380 bin kişi istihdam edildi. Turizmle ilgili personel 190 bini aştı. Şehirde istihdam edilen iki kişiden biri turizmle ilgili alanlarda çalışıyor.

Öte yandan Hong Kong-Zhuhai-Makao Köprüsü, Guangdong-Makao yeni kanalı ve Makao havaalanı ıslah projesi gibi altyapı tesisleri arka arkaya tamamlandı. Makao, iç ve dış bağlar konusunda daha sabit ve sağlam bir platforma dönüştü. cri türk
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER