Ankara
23:01

TR | CH | EN   
Pekin
04:01


Çin Uzay teknolojimiz daha fazla ülkeye ve halka fayda sağlayacak

Çin Ulusal Uzay İdaresi (CSNA) Başkanı Zhang Kejian, artan eş güdüm ve temaslarla iş birliği modelinde inovasyon yapılarak, uzay teknolojisinin daha fazla ülkeye ve halka fayda getirmesini ümit ettiklerini belirtti.

Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı Asya-Pasifik Uzay Bilimi ve Teknolojisi Eğitimi Bölge Merkezi Yönetim Kurulu 4. Toplantısı ve kuruluşun 5. yıl dönümü kutlama etkinliği dün Beijing'de düzenlendi.

2014'te kurulan BM Asya-Pasifik Uzay Bilimleri ve Teknolojisi Eğitimi Bölge Merkezi, Beihang Üniversitesi (Beijing Uzay ve Havacılık Üniversitesi) tarafından desteklenmektedir. Beş yılda bu merkez uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemi, uydu iletişimi, küresel navigasyon uydu sistemi, küçük uydu teknolojisi ve uzay hukuku ve politikası olmak üzere beş profesyonel alanda 24 gelişmekte olan ülkeye 237 mastır ve doktora öğrencisi yetiştirdi. 64 ülkeden yaklaşık bin öğrenciye eğitim verildi.

Dünkü toplantıda Zhang Kejian Yönetim Kurulu Başkanı seçildi.

Zhang Kejian, şu ifadeleri kullandı:

"Çin hükümeti bölge merkezinin işlemini desteklemekte ve merkeze gerekli finansman, burs ve politika garantisini sağlamaktadır. Gelecekte, bölgesel merkez daha da açılacak. Üye ülkeler arasında iletişim daha da artacak."

Endonezya Ulusal Uzay ve Havacılık Araştırma Endüstrisi Başkanı Thomas Djamaluddin, mastır ve doktora projesine çok sayıda Endonezyalı öğrencilerin katıldığını ve bu projeyle ülkenin özellikle uzay bilimleri ve teknolojisindeki kapasitesinin geliştirilmesini istediklerini belirtti.

Geçen beş yılda merkezde 9 üye ülke ve 30'dan fazla uluslararası kuruluş, havacılık kurumu ve şirket iş birliği ortağı dâhil edildi.

BM Uzay İşleri Ofisi (UNOOSA) Uzay Uygulama Müdürü Luke StPierre, Asya-Pasifik bölgesinde projeleri ve eğitimleri sürdüreceklerini aynı zamanda diğer bölgesel merkezlerde benzer projeler ve eğitimleri de başlatacaklarını dile getirdi. crı türk
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER