Ankara
08:19

TR | CH | EN   
Pekin
13:19


Çin bütünsel turizm çağına giriyor

21. yüzyıl turizmin gelişmesi için altın çağ olarak kabul ediliyor. Son yıllarda küresel turizm sektöründe giderek artan rekabete karşı, Çin'de “bütünsel turizm (holistic tourism)” konsepti resmen ortaya koyularak hayata geçiriliyor. 


Çin'in milli stratejisi olan bütünsel turizm, bir kenti gezi destinasyonu olarak inşa etmeyi, kentteki bütün kaynakları organik şekilde birleştirerek, endüstriyel gelişmeyi pekiştirmeyi, turizmle sosyal ve ekonomik kalkınmayı hızlandırmayı hedefliyor.  


Güneş ve Ay Pagodaları manzarası, Çin'in ünlü turistik kenti olan Guilin'in yeni sembolü. Göl ortasında yer alan Güneş ve Ay Pagodaları, gece neon ışıkları altında eşsiz bir görünüme bürünüyor. Bu manzara, Guilin'de popüler olan “iki nehir arası, dört göl üstünde akşam sefası” adlı klasik gezi programının önemli bir parçası. Ancak, 20 yıl önce çevre kirliliği, kentsel planlama sorunları nedeniyle bu tür programların gerçekleştirilmesi mümkün değildi. Guilin'deki nehirler ve göllerin su kalitesi kötü durumdaydı. Guilin, “pejmürde kılıklı güzel bir kız”a benziyordu.


Guilin Belediyesi, bu sorunu çözmek için harekete geçti. Belediye, 1998 yılında kentin yeniden yapılandırılmasını öngören cesur bir proje başlattı. Kentin merkezinde yer alan Lijiang ve Taohua nehirleri, Ronghu, Shanhu, Mulong ve Guihu gölleri birbirlerine bağlandı, böylece büyük bir su üzerinde gezi sistemi oluşturuldu. 3 yıllık yoğun çabaların ardından bin yıl öncesindeki büyüleyici manzara, yeniden gözler önüne serildi. İki nehir ve dört göl, kentteki turizm faaliyetlerinin öncüsü oldu.


Ekolojik medeniyet inşasını hızlandırmak ve halka daha fazla mutluluk getirmek için mutlaka turizmde derinliğine reform, özellikle turistik gelişme modelinde değişiklikler yapılmalı.  Ocak 2016 yılında Çin Ulusal Turizm Çalışmaları Toplantısı Haikou kentinde yapıldı. Toplantıda sunulan ve turistik mekân odaklı turizmden bütünsel turizme geçmeyi, böylece turizmde yeni bir sayfa açmayı öngören çalışma raporu, toplumda geniş yankı uyandırdı.  


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping Temmuz 2016'da Ningxia Hui Özerk Bölgesi'ne yaptığı inceleme gezisi sırasında, bütünsel turizmi geliştirmenin doğru bir yol olduğuna dikkat çekerek, hükümetin çeşitli kademelerinin bu yolda kararlılıkla ilerlemeye devam etmeleri gerektiğini vurguladı.


1 Ekim 2002 tarihinde Çin'in ünlü turistik bölgelerinden biri olan Hangzhou'nun Batı Gölü'nde “gizemli bir operasyon” başlatıldı. Kentin tüm temizlik araçları, Batı Gölü'nde toplandı. Birkaç saatten sonra gölün güney kıyısındaki duvarlar kayboldu. 2000'li yılların başından itibaren “gölleri halka iade etme” ilkesinden hareket edilerek, Batı Gölü'nün çevresindeki duvarlar tümüyle ortadan kaldırıldı, bilet satışları iptal edildi. Böylece Batı Gölü, tüm ülkenin odağı haline geldi. Özellikle birçok manzara fotoğrafçısı, duvar engeliyle karşılaşmadan, Batı Gölü'nün eşsiz doğal güzelliklerini özgürce objektiflerine yansıttılar. 


Yerel hükümet ve halkın 5 yıllık çabaları sayesinde, Batı Gölü'nün eski şiirlerde anlatılan görkemli ve eşsiz doğal güzelliği yeniden ortaya çıktı. 24 Haziran 2011 tarihinde Paris'teki BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Genel Merkezi'nde düzenlenen 35. Dünya Mirasları Komisyonu Toplantısı'nda Batı Gölü, dünya kültür mirasları listesine alındı. Batı Gölü, Çin'in aynı listeye dâhil edilen 41. mirası.


Gezilmeye değer noktalar sadece turistik mekânlarla sınırlı kalmamalı, kentin tüm köşelerinde keşfedilecek bir şeyler bulunmalı. Bu şekilde geleneksel turistik mekânların kalabalığından da kurtulmuş olur ve gezinizin tadını tam anlamıyla çıkarabilirsiniz. Çin, dünyanın dört bir köşesinden gelen turistlere bütünsel turizm ziyafeti sunmak ve daha yüksek kaliteli hizmet vermek için yoğun çaba içinde.  china.com  

 

 
 

 
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER