Ankara
08:41

TR | CH | EN   
Pekin
13:41


Yabancı liderlerden Çin e takdir

Çin hükümeti ile halkının yeni koronavirüsünden (Covid-19) kaynaklanan salgınla mücadelede harcadığı çabalar, pek çok ülke lideri tarafından takdir edildi.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Çin'in salgınla mücadele konusunda gösterdiği büyük çabaları takdirle değerlendirdi. Çin'in diğer ülkeler ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile salgınla mücadele konusunda gerçekleştirdiği iş birliğini olumlu karşılayan Avn, Lübnan'ın Çin'in çabalarını desteklediğini ve Çin'in salgının üstesinden gelebileceğine inandığını söyledi.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan ise, Ermenistan'daki Çin Büyükelçisi Tian Erlong ile bir araya geldi. Sarkisyan görüşmede, Çin'in salgını göğüslemek için aldığı tedbirleri takdir ederek, Çin'le salgınla mücadele konusunda iş birliği yapmaya hazır olduklarını belirtti. Sarkisyan ayrıca, Çin'in iyi bir dostu ve ortağı olan Ermenistan'ın, Çin'e yardım sağlamaya hazır olduğunu dile getirdi.

Tunus Başbakanı Yusuf Şahid de, Çin'in hayata geçirdiği güçlü tedbirler sayesinde salgının etkili şekilde kontrol altına alındığına ve Çin'in salgının dünyada yayılmasını önlemek için büyük katkılarda bulunduğuna işaret etti. Tunus'un Çin'in salgınla mücadelesine tam destek vermeye hazır olduğunu anımsatan Şahid, Çin'in bu sınamadan sonra daha da güçlü olacağına inandığını belirtti.

Litvanya Başbakanı Saulius Skvernelis de, Litvanya'nın Çin halkını ve salgınla mücadelenin ön cephesinde çalışan sağlık personelini desteklediğini aktardı. Salgının bir an önce tamamen kontrol altına alınmasını dilediğini söyleyen Skvernelis, Litvanya'nın uluslararası toplumla birlikte Çin'e insani yardım sağlayacağını ve salgının dünyada yayılmasını önlemek amacıyla Çin'le sıkı bir iş birliğini yapacağını kaydetti.cri
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER