Ankara
08:27

TR | CH | EN   
Pekin
13:27


Çin yeni bir cazibe merkezi kuracak

Çin'in Master Planı için Hainan Serbest Ticaret Limanı'nı inşa etmek özel bir öneme sahip. Zira ülkenin en güneydeki eyaletini, türünün ilk örneği olarak serbest ticaret limana dönüştürme kararlılığını gösteriyor. Hainan Serbest Ticaret Limanı'nın gelecekte, Çin ekonomisi üzerinde büyük bir etki yaratması ve dünya ekonomisi ile entegrasyonunu hızlandırması muhtemeldir.

Çin yönetiminin, kente karşı tutkusunun sadece bu yıl başlamadığını not etmek önemlidir. 1980'lerde ada özel bir ekonomik bölge olarak belirlendi. 2018'de Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ülkeyi 2018'den bu yana 12 Serbest Ticaret Bölgesi'nden (FTZ) biri olarak dönüştürme kararını açıkladı.

MODEL OLARAK KULLANILABİLİR

Peki Hainan Serbest Ticaret Limanı'nı ne anlama geliyor ve neden bu kadar önemli? Çin Merkez Finans ve Ekonomi Üniversitesi'nden Doçent Liu Chunsheng'e göre, Hainan Serbest Ticaret Limanı'nı kendine özgü politikalar geliştirerek diğer Serbest Ticaret Bölgeleri arasından sıyrılarak ticaret ve yatımını kolaylaştıracak. Hainan Serbest Ticaret Limanı'nı hayata geçmede başarı kaydederse, bu ülkenin diğer bölgeleri için de daha geniş uygulama fırsatını da beraberinde getirir.

Merkezi hükümetin desteği ve yukarıda belirtilen hedeflere ulaşmayı amaçlayan bir dizi politika kurumuyla Hainan'ın geleceği umut vericidir. Birincisi ve en önemlisi, Hainan Serbest Ticaret Limanı'nda imalat ekipmanları, araçlar, ham maddeler ve tüketim mallarını kapsayacak ithalata sıfır vergi uygulanacaktır. Bu doğal olarak serbest ticareti artıracak.

TEKNOLOJİ VE TURİZM CENNETİ OLACAK

Hainan'ın üzerinde durulması gereken bir diğer yönü de hizmet sektörü ve yüksek teknoloji endüstrisi ile yakından ilgilidir. Yüksek teknoloji seviyesi dünya ekonomisinin geleceğine yön vereceği için pazartesi günü açıklamada bulunan Çin Devlet Konseyi Bilgilendirme Ofisi, Hainan'da hizmet sektörü ve yüksek teknoloji endüstrisinin özel politikalarla destekleneceğini duyurdu. Örneğin, bahsi geçen alanlarda faaliyet yürüten şirketler yüzde 12 vergi ödeyecekler. Bu rakam, Çin anakarasındaki en düşük veri oranına tekabül etmektedir.

Çinli tüketiciler, adadaki gümrüksüz mağazalardan 2018'de belirlenen 30 bin yuana göre değil 100 bin yuana kadar alışveriş yapabilecek. Çinli turistlerin sayısı oldukça fazladır ve bu insanlar genellikle harcamalar için Hong Kong'u tercih eder. Hainan Serbest Ticaret Limanı'ndaki uluslararası tüketim mallarının nispeten düşük fiyatı adayı turistler açısından cazibe merkezi yapacaktır.

BAŞARININ ANAHTARI KOLAYLIK VE KAZANÇ

Çin, Hainan Serbest Ticaret Limanı'nı geliştirerek, her ikisi de ünlü dünya ticaret ve finans merkezleri olan Hong Kong ve Singapur'un başarısını örnek almayı hedefliyor. Elbette, iki şehirden deneyim kazanmak önemli olmakla birlikte, Hainan taklit yerine kendi koşullarına uygun benzersiz bir tasarım olarak ortaya çıkacaktır.

Planda Hainan Serbest Ticaret Limanı'nın "Çin karakteristiğine" uygun olacağı belirtiliyor. Buna karşın yapılan vurgu Hainan'ın benzerlerinden daha az başarılı olacağı anlamına gelmez. Çin Merkez Finans ve Ekonomi Üniversitesi'nden Doçent Liu Chunsheng'ın belirttiği gibi, Hainan'ın başarısının belirleyici faktörü, istenen bir iş ortamı yaratıp yaratamayacağıdır. Bir başka ifadeyle belirleyici olan iş yapmanın kolaylığı ve kazançtır. Liu "Hainan bunu dünyaya sunarsa kesinlikli başarılı olacaktır." diye konuştu.CGTN
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER