Ankara
21:49

TR | CH | EN   
Pekin
02:49


Çin-Japonya-KC üst düzey istişare toplantısı yapıldı

12.03.2015 CRI Türkiye - 10. Çin, Japonya ve Kore Cumhuriyeti (KC) Diplomatik Üst Düzey İstişare Toplantısı dün Seul'da düzenlendi.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Liu Zhenmin, KC Dışişleri Bakan Yardımcısı Lee Kyung-soo ve Japonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Shinsuke Sugiyama toplantıya katıldı.

Toplantıda bu ayın sonunda düzenlenecek 7'inci Çin-Japonya-KC Dışişleri Bakanları Toplantısı için ilgili hazırlık çalışmalarına ağırlık verildi.

Toplantının ev sahipliği yapan KC Dışişleri Bakan Yardımcısı, Lee Kyung-soo geçen altı ayda üç tarafın ortak koordinasyonuyla 2 yıldır kesintiye uğrayan dışişleri bakanlar toplantısını yeniden başlatma konusunda fikir birliğine varıldığını belirtti. Lee şunları söyledi:

"Geçtiğimiz 6 ay boyunca, çeşitli düzeylerde görüşme ve istişarede bulunduk ve üçlü dışişleri bakanları görüşmesinin olasılığını ele aldık. En sonunda bu ayın sonunda üçlü görüşmenin yapılması konusunda fikir birliğine vardık."

Herkes tarafından bilinen nedenlerle üçlü görüşme 2012 yılının Nisan ayında gerçekleştirilen 6'ıncı Çin, Japonya ve KC Dışişleri Bakanlar Toplantısı'ndan sonra kesintiye uğradı.

Üçlü dışişleri bakanları toplantısının yeniden başlatılmasına ilişkin olarak Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Liu Zhenmin, kolay yakalanmayan bu fırsata büyük değer verilmesi gerektiğini değerlendirdi. Liu şöyle konuştu:

"Üç tarafın ortak çabalarıyla üçlü dışişleri bakanları toplantısı bu ayın sonunda düzenlenecek. Bu başarı kolay gelmedi, ona değer vermeliyiz. Üç ülkenin etkin işbirliğiyle ve sorunlardan çekinmeyerek toplantıyı düzenlemelerini bekliyoruz, üç ülke arasındaki işbirliğini doğru, sağlıklı ve istikrarlı bir şekilde geliştirmeyi bekliyoruz."

Dünkü istişare toplantısında üçlü dışişleri bakanları toplantısıyla ilgili hazırlık çalışmaları ele alındı. Taraflar söz konusu toplantının sorunsuz bir şekilde yapılmasını sağlamak için yoğun temasta bulunmaya devam etmeyi kabul etti.

Öte yandan üç taraf çeşitli alanlarda işbirliği ve iletişimin yoğunlaştırılması doğrultusunda fikir birliğine ulaştı.

Toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında Bakan Yardımcısı Liu, Doğu Asya'nın önemli ekonomileri olan Çin, Japonya ve KC'nin aralarındaki işbirliğinin dünyayı etkilediğini kaydetti.

Liu Zhenmin ayrıca, Çin'in taraflarla ekonomi ve ticaret, sürdürülebilir gelişme, kültür ve geleneksel olmayan güvenlik gibi alanlardaki iletişim ve işbirliğini pekiştirmeye, üçlü işbirliğini derinleştirmeye ve bölgesel refah ve istikrar için katkı yapmaya hazır olduğunu ileri sürdü. Liu bu konuda şunları söyledi:

"20 yıl önce Doğu Asya ülkeleri liderleri Doğu Asya Ekonomik Topluluğu'nun kurulmasını ortaya koydu. Doğu Asya İşbirliği Vizyon Grubu da 2020 yılına dek Doğu Asya Ekonomik Topluluğu'nun kurulmasını önerdi. Söz konusu topluluk ASEAN üyeleri ile Çin, Japonya ve KC'den oluşuyor. ASEAN Topluluğu'nun 2015 yılı içinde kurulması bekleniyor. Çin, Japonya ve KC, aralarındaki işbirliğinin yoğunlaşması durumda gelecekte ASEAN topluluğu ile birlikte Doğu Asya Ekonomik Topluluğu'nu oluşturacak. Bu vizyon Doğu Asya ülkelerinin çıkarına, dünyanın çıkarına, Çin, Japonya ve KC'nin çıkarına uyar.

Liu Zhenmin ayrıca üç tarafın aralarındaki ilişkilerin iyileşmesiyle birlikte yürütülmekte olan Çin-Japonya-KC Serbest Ticaret Bölgesi görüşmelerinde de yeni ilerlemenin elde edileceğine işaret etti.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER