Ankara
05:16

TR | CH | EN   
Pekin
10:16


BeiDou navigasyon uydu sisteminin son uydusu başarıyla fırlatıldı.

BeiDou Navigasyon Uydu Sistemi'ndeki (BDS) son uydu bugün Beijing saatiyle saat 9.43'te Çin'in Sichuan eyaletindeki Xichang Uydu Fırlatma Merkezi'nden Changzheng-3B taşıyıcı roketle başarıyla fırlatıldı. Böylece BeiDou sistemindeki uydu takımyıldızları konuşlandırma çalışmaları planlanandan 6 ay önce tamamlandı.

BDS inşasının 3. aşaması aynı zamanda son aşaması olan BeiDou-3 Navigasyon Uydu Sistemi'ndeki üç yerdurağan yörünge uydusu (GEO), üç eğik geosenkronize yörünge uydusu (IGSO) ve 24 orta-daire yörünge uydusundan (MEO) oluşan hibrit bir navigasyon takımyıldızıdır. Bugün fırlatılan uydu, yerdurağan yörünge uydusudur.

Bu uydu ne gibi fonksiyon ve özelliklere sahiptir?

Çin Havacılık ve Uzay Teknolojisi Grubu'ndan BeiDou-3 uydusunun baş tasarımcı yardımcısı Liu Tianxiong Çin Medya Grubu muhabirine verdiği röportajda, "Bu uydu, BeiDou-3 navigasyon uydu sistemi kapsamındaki uydulardan en ağır ve en büyük hacme sahip olanıdır. Bu uydu güçlü fonksiyonlara, birinci sınıf teknik göstergelere ve BeiDou'nun ayırt edici özelliklerine sahiptir." dedi.

Liu, BeiDou ailesinde "Büyük Kepçe" olarak bilinen bu uydunun Çin ve komşu ülkelere gelişmiş navigasyon hizmetleri sunmayı amaçladığını kaydetti. Liu, "Özellikle, geleneksel konumlandırma navigasyonu ve zamanlama hizmetine ek olarak, bu uydu aynı zamanda uydu tabanlı geliştirme, hassas konumlandırma hizmetleri ve kısa mesaj iletişim hizmetleri de sunar." diye konuştu.

Söz konusu uydu, radyo navigasyonu, radyo belirleme, uydu tabanlı geliştirme, hassas tek nokta konumlandırma, kısa mesaj iletişimi, uydular arası iletişim ve ölçüm dâhil 6 güçlü fonksiyona sahiptir.

Bu uydu BeiDou ailesinde aktif konumlandırma sistemini koruyan tek uydudur. Aktif konumlandırma ve kısa mesaj iletişimi ise BeiDou sisteminin inisiyatifi ve özellikleridir.

Liu, "Aktif konumlandırma olarak adlandırdığımız uydu radyo ölçüm servisi BeiDou'nun özelliğidir. Yani konumlandırma için bir uygulama gönderilmesi gerekiyor, uygulama sinyali uydu aracılığıyla yer istasyonuna iletiliyor ve yer istasyonu konumunuzu çözüyor ve daha sonra uydu aracılığıyla size iletiyor. Kısa mesaj iletişimi tesadüfen telgraf işini yaptı. Bu BeiDou uydularının özelliğidir." ifadelerini kullandı.

Liu Tianxiong, BeiDou sisteminin entegre navigasyon ve mesaj hizmetleri tasarımının acil kurtarma, acil iletişim, arama ve kurtarma alanlarında vazgeçilmez bir rol oynadığını ve ayrıca dünya navigasyon teknolojisinin gelişim trendine öncülük ettiğini söyledi.

Liu, "Örneğin, GPS, Avrupa'daki Galileo Konumlandırma Sistemi ve hatta Rusya'daki Glonas Konumlandırma Sistemi benzer hizmetler geliştirdi. DASS olarak denilen GPS hizmeti kısa mesaj iletişimimize benzer bir uydu tehlike uyarı sistemidir. Avrupa'daki Galileo'da bu hizmet SAR olarak bilinir, yani arama ve kurtarma. Bu da BeiDou'den örnek almıştır." dedi.

Liu Tianxiong, Çin'in bundan sonra daha kapsamlı, daha entegre ve daha akıllı kapsamlı bir uzay-zaman sistemi inşa edeceğini söyledi.

Liu şunları ekledi:

"BeiDou, Çin için bir zaman aralığı ölçütü sağlayan bir bilgi sistemidir. Bu sistemin daha sağlam, güvenilir ve güvenli olması gerekir, bu da bir sonraki adımımızdır. Uydu yükleri daha esnek hale getirilecek. ABD'deki üçüncü nesil GPS'e benzer dijital yüklerle araştırmalar da sürdürülecek. Daha yüksek hassasiyetli atomik saatler geliştirilecektir. Tüm bu çalışmaları şimdiden yürütmeye başladık."cri türk




HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER