Ankara
14:18

TR | CH | EN   
Pekin
19:18


Dünyanın yedinci büyük hidroelektrik santrali Wudongde üretime başladı.

Dünyanın en ince kemer barajı Wudongde Hidroelektrik Santrali'nin ilk grup jeneratörü dün üretime başladı. 10 milyon kilovat güç kapasitesine sahip Wudongde Hidroelektrik Santrali, Çin'in dördüncü ve dünyanın yedinci büyük hidroeleketrik santrali konumunda. Santral barındırdığı teknolojilerle, Çin'deki ve dünyadaki hidroelektrik teknolojisinin gelişim seviyesini birçok yönden arttırdı.

Wudongde Hidroelektrik Santrali, Çin'in güneyindeki Yunnan ve Sichuan eyaletlerinin sınırında yer alan ve Yangtze Nehri'nin üst kesimi olan Jinsha Nehri'nde inşa edildi. Aralık 2015'te inşasına başlanan hidroelektrik santralinin bütün jeneratörlerinin kurulu gücü, 10 milyon 200 bin kilovata ulaşacak. Yıllık ortalama elektrik üretiminin yaklaşık 38,91 milyar kilovat olması planlanıyor. Bu miktar, Yunan eyaletinin merkezi Kunming kentinin bir yıl kullandığı elektriğe eşit düşüyor.

Maksimum baraj yüksekliği 270 metreyi, ortalama kalınlığı 40 metreyi bulan Wudongde Hidroelektrik Santrali, dünyadaki en ince çift eğrilikli kemer baraj olma niteliği taşıyor.

Hidroelektrik santralinin inşasını gerçekleştiren China Three Gorges Corporation Yönetim Kurulu Başkanı Lei Mingshan, Çin Medya Grubu'na verdiği demeçte, Wudongde'nin inşaat sürecinde birtakım teknoloji ve yönetim inovasyonlarının gerçekleştirildiğini ve birçok kritik sorunun çözüldüğünü belirtti. Lei, barajın, yer altı mühendisliği, baraj inşaatı teknolojileri ve ekipman üretimi gibi birçok alanda Çin ile dünyadaki hidroelektrik teknolojisinin gelişim seviyesini yükselttiğini kaydetti.

Wudongde'nin bulunduğu Jinsha Nehri bölgesinde güneş ışınları güçlü ve gündüz ile gece arasındaki sıcaklık farkı yüksek. Wudongde Barajı inşasında hava koşulları dikkate alınarak, düşük ısıya uygun betonun kullanılması, barajın termo gerilmelerini önemli ölçüde azalttı. Bu teknoloji, betonun ısısının kontrolünde yaşanan sorunların ve çatlama probleminin etkili bir şekilde çözülmesini sağladı.

Diğer yandan Wudongde'nin 270 metrelik gövdesinin dışında, büyük bir kısmı dağda ve yer altında bulunuyor. Projenin başmühendisi Weng Yonghong'un söz konusu hidroelektrik santral hakkında verdiği bilgilere göre, barajın birçok yapısı bir milyar yıl yaşındaki eski kaya kütlelerinin üzerinde inşa edildi. Bölgenin litolojik yapısının karmaşık ve değişken olması nedeniyle projenin inşası son derece zor koşullarda yürütülüyor. Weng, projenin dikkatli tasarım, yönetim ve inşaat süreçleri sonucunda hayata geçirildiğini vurguladı.

Wudongde'nin diğer bir özelliği de, dünyanın en yüksek yer altı güç istasyonunun ana tesisine sahip olması. 6 tane 850 bin kilovatlık su türbini jeneratörünün bulunduğu ana tesis, 89,8 metre yüksekliğinde ve üç futbol sahası uzunluğunda.

Santraldeki bütün jeneratörlerin, Temmuz 2021'de tamamlanıp, üretime başlaması bekleniyor. Wudongde Hidroelektrik Santrali tarafından üretilen çevre dostu elektrik enerjisi, her yıl 12,2 milyon ton standart kömür tasarrufu sağlıyor. Baraj, aynı zamanda Yangtze Nehri Havzası'ndaki sellerin önlenmesi sisteminin önemli bir parçasını oluşturuyor.cri türk
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER