Ankara
02:14

TR | CH | EN   
Pekin
07:14


Çin ekonomisinin dayanıklılığı ortaya çıkıyor

Büyük ölçekli sanayi işletmelerinin mayıs ayında gösterdiği performans, Çin ekonomisinin pandemi testine dayanıklılığını ortaya koydu.

Yıllık ana iş geliri 2,83 milyon dolardan fazla olan sanayi işletmeleri Çin'in büyük ölçekli işletmeler için istatistiksel eşiği oluşturuyor. Bu işletmelerin mayıs ayında toplam kârlarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 oranında artarak 582,34 milyar yuana ulaştığı görüldü. Veriler pazartesi günü Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından yayımlandı.

Bu büyüme diğer yıllarda vasat olarak görülse de, bu yıl ortaya çıkan salgın göz önüne alındığında oldukça dikkat çekici. Bu artış sadece son dört aydaki düşüşe son vermekle kalmadı, daha da önemlisi Covid-19 salgını dünya çapında hız kazanırken elde edildi.

VERİLER HIZLI TOPLARLAMAYA İŞARET EDİYOR

Bu işletmelerin toplam kârının nisan ayında yıllık bazda yüzde 4,3 düştüğü göz önüne alındığında, mayıs ayındaki performansları, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin toparlanmasının ivme kazandığını haber veren bir işaret. Bu yılın ilk beş ayındaki kâr oranı yılın aynı dönemine göre hâlâ yüzde 19,3 daha düşük olmasına rağmen, mayıs ayındaki belirgin büyüme, bu boşluğun ilk dört aya göre yüzde 8,1 puan azalmasına yardımcı oldu.

ÇİN ÖRNEK BİR MODEL OLUŞTURDU

Çin'deki büyük ölçekli sanayi işletmelerinin performansındaki artış, hükümetler tarafından çeşitli düzeylerde sunulan bir dizi sanayi yanlısı politika etkinliğinin ve bu önlemlerin ne kadar iyi hedeflendiğinin kanıtıdır. Endüstriyel ve ticari işletme maliyetlerinin düşürülmesi, iş ortamının ve kamu hizmetlerinin iyileştirilmesi, istihdam ve finansın dengelenmesi, tüketim, yenilik, üretimin teşvik edilmesi ve büyük ölçekli sanayi işletmelerinin mayıs ayında performansının artırılması bu politikaların sonucu ile ortaya çıktı. Avrupa ve Asya'daki ve büyük ekonomilerdeki pandemi durumunun hafifletilmesiyle birlikte, olumlu ivmenin sürdürülmesine de katkıda bulundu. Uluslararası iş birliğinin küresel tedarik zincirlerini canlandırmaya başlayabileceğine dair artan bir güven var.

Artık politikaların tutarlılığı iç talebi artırmak, özellikle küçük işletmeler ve yenilikler olmak üzere reel ekonomiye yatırım akışını teşvik etmek ve insanların gelirlerini artırmak üzerine konuşlandırılmış durumda.

Bu nedenle Çin, makro ekonomi ile finansal politika koordinasyonunu ihtiyatlı ve pragmatik teşvik paketleri ile uygulamaya devam edecektir.

china daily
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER