Ankara
06:19

TR | CH | EN   
Pekin
11:19


Çin deki köprü projesinde dünyada bir ilk hayata geçirildi.

Çin'in tamamen kendi imkânlarıyla inşa ettiği, dünyanın ilk bir kilometreden fazla ana açıklığa sahip kara yolu ve demir yolu köprüsü niteliğini taşıyan Shanghai-Suzhou-Nantong kara yolu ve demir yolu köprüsü dün, hizmete girdi. İnşaat teknolojileri açısından birçok ilki barındıran köprü, dünyanın demir yolu köprüsü inşası açısından kilometre taşı önemi taşıyor.

Aynı gün hizmete giren Shanghai-Suzhou-Nantong demir yolu da Yangtze Nehri'nin iki yakası arasındaki taşımacılığı büyük ölçüde geliştirirken, Shanghai ile Nantong kenti ve Jiangsu eyaletinin kuzey bölgeleri arasındaki ulaşım süresini de azalttı. Proje ayrıca, Yangtze Deltası'nın entegre gelişmesine destek sağlıyor.

Shanghai-Suzhou-Nantong kara yolu ve demir yolu köprüsü, Yangtze Nehri'nin alt kısımlarının en doğusundaki demir yolu geçiş kanalı.

Yangtze Nehri'nde 100 bin tonluk konteyner gemisinin geçiş gereksinimlerinin karşılanması için köprünün ana açıklığının en az 900 metre olması gerekiyor. Eski teknolojiler, maksimum ana açıklık için 600 metreye imkan tanıyordu. Bu konuda Shanghai-Suzhou-Nantong köprüsü, büyük bir atılım gerçekleştirdi. İnşaatı altı yıl süren köprü, bin 92 metrelik ana açıklığa sahip.

Köprünün inşa sürecinde bir dizi bilimsel araştırma yapıldı. Proje kapsamında 65 patent alındı ve projede 14 yeni inşaat tekniği kullanıldı. Köprü inşaatı teknolojilerinde beş konuda ilk uygulamalar gerçekleştirildi.

Köprü, iki katmandan oluşuyor. Üst katman çift yönlü ve altı şeritli bir otoyol ve alt katman da dört hatlı bir demir yolu.

Köprüyle aynı gün hizmete giren ve köprüyle bağlantılı olan 137 kilometre uzunluğundaki Shanghai-Suzhou-Nantong demiryolu ise, Nantong kentini Shanghai'yle bağlıyor. Demir yolunun hizmete girmesiyle Zhangjiagang, Changshu ve Taicang kentlerinden de demir yolu geçmiş oldu.

Shanghai-Suzhou-Nantong demir yolu, Shandong eyaletinin doğusu ve Jiangsu eyaletinin kuzeyi arasında bir ulaşım hattı oluşturdu. Ayrıca, Shanghai ile Jiangsu eyaletinin güneyi ve Zhejiang eyaletinin doğusu arasında da kolay bir demir yolu ulaşım hattı kurulmuş oldu. Projenin, Yangtze Deltası'nın entegre gelişmesine büyük katkı sağlaması bekleniyor.cri türk
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER