Ankara
11:17

TR | CH | EN   
Pekin
16:17


Çin deki hisselerini iki katına çıkarıyor..

Son birkaç ay içinde İngiliz bankası HSBC, en çok tartışılan jeopolitik olaylara katılımının yanı sıra sansasyonel olaylar ile gündeme gelmeye devam ediyor. Bir yandan Çin'in Hong Kong'daki ulusal güvenlik yasasını uygulamaya koyması, bankanın diğer finansal kurumların aksine, başlangıçta desteklemediğini ve bekle-gör yaklaşımını tercih ettiğini olaylarda zor duruma girmesine neden oldu. Öte yandan, son zamanlarda Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Adalet Bakanlığı'nın, İranlı bir iş ortağıyla olan ilişkiyi yanlış tanıtan HSBC Huawei'in Mali İşler Müdürü Meng Wanzhou'ya karşı bir ceza davası açması için bilgi sağlamada belirleyici rol oynuyor.

Bu bağlamda, uluslararası haber kuruluşu Reuters tarafından geçen cuma günü yayınlanan duyuru, HSBC'nin Çin anakarasına varlık yönetimi ve sigortacılık operasyonlarını hedefleyen yeni yatırımlar vaat ettiğini oldukça şaşırtıcı buluyor. Haberlere göre, HSBC anakarada bir finansal teknoloji şirketi kuracak ve aynı zamanda HSBC Hayat Sigorta Şirketi'nin Shanghai ve Guangzhou'daki servet yönetimi hizmetleri için ortak girişiminde yeni personel işe alacak.

Bu bağlamda, banka şubat ayında, ABD'den çıkarak gelişmekte olan pazarlardaki coğrafi varlığını yeniden yansıtırken, işletmeyi yeniden yapılandırmanın bir yolu olarak, önümüzdeki üç yıl boyunca personel sayısını kademeli olarak azaltma yoluna gitti. HSBC'nin üst yönetimi, bankanın muhtemelen uzun tarihinde ve 2008'deki küresel mali krizden bu yana en büyük yeniden yapılanmalardan birini geçirdiğinin farkındadır. Bu yılın başlarında koronavirüs salgını, uzun müzakerelerin sonuçları İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkması ve modern ekonomilerdeki olgun finansal piyasaların kötü performans göstermesi bankanın mevcut durumuna olumlu ve olumsuz etkiler doğurdu.

Bu koşullar göz önünde bulundurularak, üst yönetimin Çin anakarasındaki yatırımlarını ikiye katlama kararı, Çin pazarının bankanın iş yaşamı ve çok kazançlı servet yönetimi piyasasına duyduğu iştah açısından öneminin bir işaretidir. Çin'in Shanghai ve Büyük Körfez Bölgesi'ndeki en dinamik kümelerinde büyüyen üst orta sınıf ve zengin bireylere odaklandıkları söylenebilir.

STRATEJİ DEĞİŞTİRİYORLAR

Özellikle Asya ve Çin'e yönelik daha belirgin bir dengesizlik, HSBC'nin merkez ofisini Londra'dan Hong Kong'a taşıma kararını yeniden gözden geçirmesine yol açabilir. Bu da Çin'e giriş kapısı olarak bilinen şehri, yönetim kurulu üyelerinin düzenli olarak toplandığı yer haline getirir ve bankanın uzun vadeli iş stratejileri hakkında yeni bir pozisyon belirler.

Geçen mayıs ayında Çin hayat sigortası ortak girişiminin tam kontrolünü ele geçirme hamlesinin ardından, sigorta işindeki personeli artırma kararı, bankanın devam eden dijital teknolojilerle güçlendirilen finansal planlama ve sigorta hizmetleri teklifini artırma niyetini göstermektedir. Ülkenin en büyük servet havuzunda yüksek büyüme fırsatlarını yakalarken şubelerinin servet yönetimi portföylerini tamamlamak en büyük hedef olacaktır.

HSBC'nin refahı ve Çin pazarına sadece kâr uğruna yenilenen bağlılığın gösterilmesi, gelecekteki başarısını garanti etmek için yeterli olmayabilir. Bankanın dâhil olduğu iki büyük siyasi olayda üstlenilen pozisyonda daha büyük bir şeffaflık, büyük olasılıkla Asya Pasifik bölgesindeki gelecekteki başarısının ve sonuç olarak ticari hayatta kalmasının gerçek temelini temsil edecek.CGTN
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER